Kur'an bütünlüğü bağlamında Maide suresi 54. ayet ile Fetih suresi 29. ayetin muhteva ilişkisi
The content relationship of the verse 54th of surah al-Ma'idah and the verse 29th of surah al-Fath in the context of completeness of Qur'an
- Tez No: 534923
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHAN BALTACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Kur'ân'ı Kerim'in ayetleri anlamlı bir bütün oluşturmakta ve çoğu zaman biri diğerini tamamlayarak anlaşılmayı kolaylaştırmaktadır. Kur'ân'ın doğru anlaşılabilmesi için parçalarının yani ayetlerin doğru anlaşılması hayatî bir önem arz etmektedir. Çalışmada ideal müminlerin özelliklerini ortaya koyan Mâide Sûresi 54. ayeti ile ashabın Allah katındaki değerinden bahseden Fetih Sûresi 29. ayeti detaylı olarak incelenmeye ve tefsir edilmeye çalışılmıştır. Daha sonra ise iki ayette verilen özellikler genel hatları ile karşılaştırılarak ne kadar benzer veya farklı oldukları kısaca izah edilmiştir. Bu çalışmanın yapılmasındaki hedeflerden biri de iki ayette de zikredilen ve müslümanlar için olmazsa olmaz niteliğinde olan özelliklerin ne kadar önemli olduğuna vurgu yapmak ve konuya dair bir farkındalık oluşturmaktır. Çalışma genel olarak iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde üzerinde çalışılan ayetlerin anlaşılması için gerekli olan genel özellikleri hakkında bilgi verilmiş, ikinci bölümde ise tefsir ilmine dâir temel kaynaklar olarak nitelendirilen eserlerden mümkün olduğunca yararlanılarak ilgili ayetler bölümler halinde tefsir edilmiştir. Ayetlerde zikredilen özellikler ayrı bir başlık ile belirtilmiş ve böylece ilgili vasıflara dikkat çekilmiştir. İki ayetin tefsirinin tamamlanmasının ardından ise ayetlerde zikredilen özelliklerin benzerlik veya farklılıkları üzerinde durulmuş daha sonra da sonuç yazısıyla çalışma nihayete erdirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The verses (ayahs) of Qur'an constitute a meaningful whole and frequently one verse comleting the other verse, one facilitates to be understood of the other. In order to understand the Qur'an correctly, it is of vital importance to be understood parts namely verses. In this study, it has been tried to examine in detail and to comment the verse 54th of Surah Al-Ma'idah which reveals specialities of ideal believers and the verse 29th of Surah Al-Fath which tells of worth of companions in the presence of Allah. By comparing the specialities provided in these two verses in general terms, it has been explained in short how similar or different these specialities are. One of the reasons for carrying out this study is to emphasize how important the specialities told in these verses which are sine qua non for Muslims and to create an awareness. The study consists of two parts in general. In the first part, in order to be understood the verses on which is studied, it has given information about general specialities which are necessary. In the second, the concerned verses are commented in case of chapters, it is used from texts which are mentioned as besic resources about hermeneutics as possible as. Specialities which are mentioned in the verses are remarked with a different title and in this way it is drawn attention to concerned qualities. After completing the comment of both verses, it has been emphasize on similarity and differences of specialities which are mentioned in the verses afterwards the study is finished with a result writing.