January effect on stock markets: The case of BIST
Hisse senedi piyasalarında ocak ayı etkisi: BIST örneği
- Tez No: 933410
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDA SELİN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Piyasada rasyonel yatırımcılar olduğu gibi irrasyonel yatırımcılar da bulunmaktadır. İrrasyonel yatırımcıların varlığının da etkisiyle finansal piyasalarda çeşitli anomaliler ortaya çıkabilmektedir. Bu doğrultuda çalışmada Borsa İstanbul'da hesaplanan XUTUM, XU100, XU30 endekslerinde Ocak ayı etkisinin olup olmadığının araştırılması amaçlanmaktadır. Çalışma kapsamında Ocak ayı anomalisi 2004-2024 dönemi için test edilmiştir. Çalışmada, piyasada Ocak ayı anomalisinin var olup olmadığını tespit etmek için Gu tarafından 2003 yılında geliştirilen Güç Oranı Yöntemi uygulanmış ve dönemler arasında her bir yılın aylık getirileri arasındaki farklılıklar fark testleri ile incelenmiştir. Fark testlerine göre aylık getiriler arasında anlamlı bir farklılığın olmadığı tespit edilmesine rağmen güç oranı sonuçlarına göre her üç endeks için ocak ayı anomalisinin varlığı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
There are rational investors as well as irrational investors in the market. Various anomalies may arise in financial markets due to the presence of irrational investors. Accordingly, this study aims to investigate whether there is a January effect in XUTUM, XU100, XU30 indices calculated in Borsa Istanbul. In the study, the January anomaly is tested for the period 2004-2024. In the study, the Power Ratio Method developed by Gu in 2003 was applied to detect the existence of the January anomaly in the market and the differences between the monthly returns of each year between the periods were analyzed by difference tests. According to the difference tests, there is no significant difference between the monthly returns, but according to the power ratio results, the existence of the January anomaly is revealed for all three indices.