Uzaktan eğitim pazarlama stratejileri ve uzaktan İngilizce dil eğitiminde tüketici tatmini üzerine bir çalışma
Distance education marketing strategies and a survey on consumer satisfaction on distance English language education
- Tez No: 534949
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL YÜKSELEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilgi Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Uzaktan eğitim, bilgi ve iletişim teknolojilerinin gelişmesine paralel olarak hızla önemini arttırmaktadır. Bireyler arasında fırsat eşitliğini sağlaması, bireylere kariyer geliştirme ve kendilerini yetiştirme olanaklarını sunması ile devletler, gelişmişliğin önemli bir göstergesinde ülke karşılaştırmalarında yerlerini almaktadır. Uzaktan eğitimin her geçen gün yaygınlaştığı günümüzde, bu hizmetin pazarlama statejisini oluşturmak ve uygulamak da önem kazanmaktadır. Bu çalışma kapsamında uzaktan İngilizce eğitim hizmeti sunan bir kurumun 403 hizmet alıcısı üzerinde bir araştırma yürütülmüştür. Araştırma bulgularına göre söz konusu hizmeti sunan işletmelerin, hedef pazara uygun pazarlama stratejilerini belirleyip uygulamaya almaları ve geribildirimlerle sürekli performansı izlemeleri, önemli pazarlama yönetimi çalışmalarıdır. Bu bağlamda, hedef pazardaki alıcıların ihtiyaç duyduğu eğitim ürünlerini sunmak, algılanan faydayı ve kolaylık ile avantajı olumlu yönde etkilemektedir. Bu etki ile alıcıların tatmin düzeyi de yükselmektedir.
Özet (Çeviri)
Distance education is rapidly growing in parallel with the development of information and communication technologies. Distance education ensures equal opportunities for individuals seeking to improve their career development pathways and enhance personal self-development. Governments aim at improvıng their education rankings by means of distance education being an important economic development indicator for cross country comparisons. As distance education gains more popularity, the design and implementation of marketing strategy for distance learning becomes important. As a part of this study, there was conducted a survey of 403 beneficiaries of distance learning English education program within a language school specialised in distance learning. Identifıcation and implementation of an appropriate marketing strategy and continuous monitoring of its performance is one of most important marketing management activities for this type of service provision. In this context, availability of training materials tailored to the specific needs of this target audience would positively affect the buyers perception and would ultimately bring benefits and advantages to the clients. This also leads to an increase in the level of buyers' satisfaction.