Örgütlerdeki farklılıkların yönetimi uygulamalarının çalışanların kariyer uyum yetenekleri ile olan ilişkisi: Düzce ili örneği
Relationship between difference management applications in organizations and career adaptation skills of employees: Düzce province example
  1. Tez No: 534977
  2. Yazar: SILA YİRMİBEŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZNUR BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Örgütlerde farklılıkların yönetimi uygulamalarının çalışanların kariyer uyum yetenekleri ile olan ilişkisinin incelendiği bu çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden anket tekniği ile veriler toplanmıştır. Düzce Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren Anonim Şirketlerin beyaz yakalı çalışanlarının farklılıkların yönetimine ilişkin algıları ile kariyer uyum yetenekleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma bulgularına göre örneklem içinde yer alan çalışanlar tarafından örgütte farklılıkların yönetimi uygulamalarının varlığının hissedilmesi ile kariyer uyumu arasında pozitif bir ilişkinin olduğu görülmektedir. Farklılık yönetimi algısı; bireysel, örgütsel ve yönetsel olmak üzere üç boyuttan oluşmaktadır. Kariyer uyum yeteneği; kontrol, kaygı, güven ve merak olarak dört boyuttan oluşmaktadır. Genel olarak her bir boyut ile ilgili verilen yanıtların katılım yönünde olduğu ve farklılık yönetimi algısı ile kariyer uyum yeteneği karşılaştırıldığında katılım ortalamasının farklılıkların yönetimi algısına oranla kariyer uyum yeteneğinde daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmaktadır. Son olarak araştırma bulgularına göre örneklemin kariyer uyum yeteneklerinin ve farklılık yönetim algılarının iyi derecede olduğu ve demografik özelliklerine göre farklılaştığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between the diversity management practices of the organizations with the career adaptability of the employees was analyzed. The relationship between the perceptions of the white-collar employees of the companies which operate in Duzce Organized Industrial Zone regarding the management of diversity and their ability of career adaptation were investigated. According to the findings of the study, it was observed that there is a positive relationship between the feeling of existence of diversity management practices in the organization and the career adaptation by the employees in the sample. The perception of diversity management consists of three dimensions: individual, organizational and managerial. Career adaptability consists of four dimensions: control, concern, confidence and curiosity. In general, it was concluded that the responses given to each dimension are in the direction of participation and when the diversity management perception and career adaptability are compared, the average of participation is higher in career adaptability than the perception of diversity management. Finally, according to the findings of the study, it was observed that the career adaptability of the sample and the difference in perception are in good level and differentiate according to demographic characteristics.