Sedat Girgin'in resimlediği kitaplardan örneklerle çocuk edebiyatında resim-metin ilişkisinin incelenmesi
Analysis of text-picture relation in children's literature with examples from the books illustrated by Sedat Girgin
  1. Tez No: 534984
  2. Yazar: FETULLAH UYUMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LOKMAN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler ve Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı çocuk edebiyatında illüstrasyon ve resim-metin ilişkisi olarak belirlenmiş olup bu bağlamda Sedat Girgin'in resimlediği kitaplardan örnek resim ve metinler sunularak bu resim ve metinlerin ''Resimli Çocuk Kitabı Değerlendirme Formu''na (RÇKDF) uygunlukları incelenecektir. Yöntem: Bu çalışma doküman analizi yöntemine uygun bir şekilde hazırlanmıştır. Çalışma dört temel aşamadan oluşmaktadır: İçerik toplama, verilerin derlenmesi, veri analizi ve son olarak değerlendirme şeklinde sıralanmaktadır. Bulgular: Çalışmada kullanılan kitapların forma uygunluk düzeylerinin sırasıyla % olarak ifade edilişi şu şekildedir: Acayip Bir Hediye %66,66 oranında uyumlu, Aslan Kral Kork %88,88 oranında uyumlu, Gökten Yağan İkizler Aşkına %66,66 oranında uyumlu, Görünmez Olan Torino'nun Maceraları %88,88 oranında uyumlu, Dinozor Kuşları %72,22 oranında uyumlu, Yalancılar Ülkesi %83,33 oranında uyumlu, İlk Romanım %61,11 oranında uyumlu, Kılçık Uçurtma %100 oranında uyumlu olarak belirlenmiştir. Sonuç: Çalışmanın bu bölümünde incelenen kitaplar ''Resimli Çocuk Kitabı Değerlendirme Formu''na göre toplamda 18 maddede incelenmiştir. Elde edilen bulgularda kitaplarda kullanılan resimlerin uyumluluk oranı %78,46 olarak ortaya çıkmıştır. Resimlerin büyük ölçüde metinlerle uyumlu olduğu ve çocuğun gelişimini desteklediği fikrine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to define the relation between picture and text relation in children's literature; in this sense, from such books that are illustrated by Sedat Girgin sample pictures and texts are presented to examine the suitability of these pictures and texts to the Illustrated Children's Book Evaluation Form (ICBEF). Method: This study was prepared in accordance with the methods of document analysis. The study consists of four basic stages: content collection, data compilation, data analysis and finally evaluation. Findings: The suitability of the books used in the study to ICBEF is expressed as % in the following order: Acayip Bir Hediye %66,66, Aslan Kral Kork %88,88, Gökten Yağan İkizler Aşkına %66,66, Görünmez Olan Torino'nun Maceraları %88,88, Dinozor Kuşları %72,22, Yalancılar Ülkesi %83,33, İlk Romanım %61,11, Kılçık Uçurtma %100. In general terms, the compliance rate of eight books has emerged as 78.46%. Result: The books examined in this section of the study are examined in 18 articles according to the Illustrated Children's Book Evaluation Form. In the findings, it was found that the pictures used in the books were compatible with the texts and supported the development of the child.