Outsourcing in Jordanian hospitals
Ürdün hastanelerinde outsourcing kullanımı
  1. Tez No: 534991
  2. Yazar: OMAR AYAAD
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. YUSUF ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Dış kaynak kullanımı, karşılıklı sözleşme veya ortaklık yönetimine dayanan bir dış satıcıya iç hizmet sunmaktır. Sağlık hizmetlerinde dış kaynak kullanımı sürekli olarak artarak ve Ürdün gibi gelişmekte olan ülkelerin sağlık sistemleri de dahil olmak üzere üretim yönetimi sürecinde önemli bir finansal büyüklüğe ulaşmıştır. Bu çalışmanın temel amaçları, Ürdün'deki hastanelerde mevcut dış kaynak kullanımının mevcut durumunu, kapsamını, nedenlerini, avantajlarını, dezavantajlarını, hâlihazırda dış kaynak kullanım hizmetlerinin önündeki engelleri de içerecek şekilde araştırmak ve Ürdündeki hastane yöneticilerinin, dış kaynak kullanımının faydaları, riskleri ve engelleri ile ilgili genel algılarını belirlemektir. Bu çalışma, bu hastanelerdeki üst düzey yöneticiler tarafından gerçekleştirilen anket formu kullanılarak incelenen 83 hastaneyi (29 devlet hastanesi, 2 üniversite hastanesi ve 49 özel hastane) kapsamaktadır. Bütün evrene ulaşmak için örneklem seçiminde bulunulmamıştır. Veriler SPSS 21 sürümü kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuçlar tüm hastanelerin (n = 83; % 100) bir veya daha fazla hizmet sunumu için dış kaynak kullandığını göstermiştir. Atık bertarafı en çok dış kaynaklı hizmettir (n = 79; % 95). Yöneticiler, hâlihazırda dış kaynak kullanım hizmetlerinin, temel olarak hizmet maliyetini azaltmada (n = 60; % 72) yönde etkilediğini belirtmişledir (n = 34; %41). Hastaneler tarafından dış kaynak kullanımına başlanması öncesinde en sık kullanılan süreç ilişki stratejisinin tedarikçi ile belirlenmesi (n = 45; % 54) olmuştur. Dış kaynak kullanım süreçlerinin öncelikli sorunu siyasi müdahaleler olarak karşımıza çıkmaktadır (n = 61; % 73). Sürekli izleme için en sık kullanılan strateji ise tedarikçi ile yapılan düzenli toplantılardır (n = 61; % 73). Sonuçlar yöneticilerin, katılıyorum ve kesinlikle katılıyorum şeklinde vermiş oldukları yanıtlarla (en az % 76'sı) dış kaynak kullanımının genel faydaları ile dış kaynak kullanımına yönelik olumlu yönde güçlü bir fikir birliğine varmış olduklarını göstermektedir. Bununla birlikte yöneticiler gizliliğinin ihlali ve mahremiyetin korunmasının zayıflaması ile dış kaynak genel riskleri konusunda da kesinlikle katılıyorum ve katılıyorum diyerek görüş bildirmişlerdir (katılımcıların %6`sı ve %32`si). Sonuçlar, dış kaynak kullanımının hem tıbbi hem de destekleyici hizmetler için geniş çapta benimsendiği ve Ürdün hastanelerinde stratejik bir avantaj olarak algılandığı sonucuna varmıştır. Ürdün'de dış kaynak kullanımı sürecinin tam resmini tamamlamak için nitel çalışmalar ve finansal analiz yapılması önerildi.
Özet (Çeviri)
Outsourcing in the healthcare system has been continuously extended and reached a significant financial size in developing countries' healthcare systems such as Jordan. The primary aims of this study were to explore the current status of outsourcing adoption in Jordanian hospitals including the extent, reasons, advantages, disadvantages, barriers of currently outsourced services, and to identify the general perception of Jordanian hospital managers regarding the benefits, risks, and barriers for outsourcing. 83 hospitals (29 public hospitals, 2 university hospitals, and 49 private hospitals) were surveyed using a self-administered questionnaire. Sampling was not taken in order to reach the universe as a whole. The data was analyzed using SPSS version 21. The results showed that all hospitals outsource one or more services. The waste disposal was the most outsourced service (n=79; 95%). The managers indicated that the currently outsourced services contributed positively in hospitals works mainly in decreasing the workforce (n=65; 78%), and contributed negatively mainly in the loss of privacy and confidentiality (n=34; 41). The primary challenge of the currently outsourcing processes was political interference (n=61, 73%). The most frequently used strategy for monitoring was the regular meetings with the supplier (n=61; 73%). The results showed that the managers strongly agree or agree (at least 76% of them) with the general benefits of outsourcing, and strongly agree or agree (6%-32% of them) with the general risks of outsourcing. The results concluded that outsourcing is widely adopted for both medical and supportive services, and it is perceived as a strategic advantage in Jordanian hospitals. Qualitative studies and financial analysis were recommended to be performed in order to complete the full picture of outsourcing process in Jordan.