Sütürsüz intraskleral iol fiksasyonu cerrahisi sonuçlarımız
Sutureless scleral intraocular lens fixation follow up results
  1. Tez No: 535005
  2. Yazar: İBRAHİM ETHEM AY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BURAK BİLGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Skleral Fiksasyon ile göz içi lens implantasyonu cerrahisi göz hastalıkları alanında yaygın uygulanan bir cerrahi yöntemdir. Lens kapsül desteği bulunmayan olgularda göz içi lensin skleraya sütürasyonuyla uygulanan bu teknikten başka, son dönemde skleraya tüneller açarak GİL haptiklerini bu yeni açılan tünellere yerleştirmek suretiyle geliştirilen“sütürsüz intraskleral iol fiksasyonu”tekniği de sıklıkla uygulanır bir duruma gelmiştir. Bu yöntemle opere edilen hastaların postoperatif astigmatizma değerli ölçüldükten sonra, konvansiyonel skleral fiksasyon ile göz içi lens implantasyonu cerrahisine göre daha alt seviyede bulunabileceğini gösteren yayınlar mevcuttur. Çalışmamıza Mart 2017 ve Şubat 2018 arasında kliniğimizde bir yıl içinde sütürsüz skleral fiksasyon cerrahisi uygulanan hastaların postoperatif dönemdeki izlem sürecine dair verilerini inceleyerek retrospektif gözlemlerde bulunmayı ve bu çalışmayı planlarken kliniğimizde gerçekleştirilen sütürsüz skleral fiksasyon operasyonlarının postoperatif süreçte astigmatizma değerleri, göz içi lens pozisyonları, intravitreal hemoraji, göz içi basıncı yüksekliği ve kistoid maküla ödemi gelişim riski gibi komplikasyonların da kaydı yapılarak literatürle bir karşılaştırma yapmayı, bu alandaki birikime bir katkı sağlamayı amaçladık. Çalışmamıza 20 hastanın 21 gözü dahil edilmiş olup postoperatif dönemde düzenli olarak takiplerine gelen ve çalışma için gerekli görülen kriterleri tamamlanmış hastalar çalışmaya dahil edildi. 21 gözün tümünde görme keskinliğinde artış tespit edilmiş olup, tek prosedür olarak sütürsüz skleral fiksasyon uygulanan ve PPV ile kombine cerrahi yapılan olgular arasında istatistiksel açıdan anlamlı fark tespit edilmemiştir. Astigmatizma değişimi tek prosedür olarak sütürsüz skleral fiksasyon cerrahisi uygulanan ve PPV ile kombine edilen vakalarda iki grup olarak incelenmiş ve farkları istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Bir olguda operasyon gerektiren intravitreal hemoraji, dört olguda postoperatif kistoid maküla ödemi saptanmıştır. Üç olguda göz içi lens dislokasyonu nedeniyle tekrar cerrahi gereksinimi meydana gelmiştir ve refiksasyon cerrahisi sonrası bu olgularda ek bir komplikasyona rastlanmamıştır. Tüm olgular göz önünde bulundurulduğunda endoftalmi ve retina dekolmanı görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to report clinical results of suturless scleral intraocular lens (iol) fixation. Methods: Twenty one eyes of 20 patients who underwent suturless scleral iol fixation surgery between 2017 to 2018 were included in this retrospective study. The patients were divided into two groups: suturless scleral iol fixation group and pars plana vitrectomy with suturless scleral fixation. Best corrected visual acuity, corneal astigmatism and postoperative complications like intravitreal hemorrhage, cystoid macular edema, high intraocular pressure, intraocular lens dislocation, retinal detachment and endophthalmitis were analyzed and compared between the groups. Results: The BCVA was increased in all eyes.