Kapsüler destek yokluğunda iki farklı göz içi lens implantasyon tekniğinin multimodal karşılaştırılması: Dikişli skleral ve haptik flanşlı intraskleral
- Tez No: 946576
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED ALTINIŞIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Bu çalışmada, sütürlü ve sütürsüz skleral fiksasyonlu GİL implantasyonu uygulanan hastaların preoperatif görme keskinlikleri, afaki etiyolojileri, postoperatif görme keskinlikleri, refraktif sonuçları, cerrahiye bağlı komplikasyonları ve GİL pozisyonları değerlendirilerek, her iki tekniğin anatomik ve fonksiyonel sonuçlar açısından birbirlerine olan üstünlükleri karşılaştırmalı olarak ortaya konulması amaçlanmıştır. Metod: Ocak 2018 ile Şubat 2024 tarihleri arasında skleral fiksasyonlu göz içi lens implantasyonu uygulanan hastaların, postoperatif 6 aylık takip sürecine ait verileri retrospektif olarak incelenmiştir. Olgular, uygulanan cerrahi tekniğe göre sütürlü skleral fiksasyon ve Yamane tekniği olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Her bir hasta; demografik özellikleri, afaki gelişim nedenleri, postoperatif EİDGK, refraktif sonuçları, GİL pozisyonu ve tilt derecesi ile postoperatif komplikasyonlar açısından değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, her iki cerrahi tekniğin anatomik ve fonksiyonel sonuçları açısından karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Bulgular: Her iki cerrahi grupta da postoperatif 6. ayda EİDGK'de artış gözlenmiş olmakla birlikte, bu iyileşme düzeyi açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır (p = 0,18). Postoperatif komplikasyonlar sırasıyla; sütürlü skleral fiksasyon grubunda ve Yamane tekniği uygulanan grupta olmak üzere, KMÖ 6 ve 4, GİB artışı 5 ve 4, İVH 2 ve 1, hifema 1 ve 3, korneal ödem ise 3 ve 2 hastada gözlenmiştir. Her iki grupta da GİL'in optik merkezinin en sık inferior-nazal yönde desantralize olduğu saptanmıştır. Vertikal düzlemde GİL tilt oranı Yamane tekniği grubunda anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur (p = 0,04). Ancak tilt açısıyla postoperatif EİDGK ve silindirik refraksiyon değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir korelasyon saptanmamıştır. Bu bulgu, tilt açısındaki artışın görsel sonuçlar üzerinde klinik açıdan anlamlı bir etki oluşturmadığını düşündürmektedir. Sonuç: Bu çalışmada, sütürlü teknik ve Yamane yöntemiyle gerçekleştirilen skleral fiksasyonlu GİL implantasyonlarının her ikisinde de postoperatif dönemde görme keskinliğinde artış elde edilmiştir. Yamane tekniği uygulanan olgularda vertikal düzlemde daha yüksek tilt oranlarının saptanması, bu yöntemin GİL pozisyonlamasında teknik hassasiyet gerektirdiğini ortaya koymaktadır. Tilt açısının görme keskinliği ve refraktif sonuçlar üzerinde anlamlı bir etkisinin tespit edilememesi, bu parametrenin klinik sonuçlar üzerindeki rolünün sınırlı olduğunu göstermektedir. Her iki yöntemde komplikasyon oranları benzer düzeyde saptanmış olup, cerrahi teknik seçiminin cerrahın deneyimi ve hastaya özgü anatomik özellikler doğrultusunda belirlenmesi önerilmektedir. Elde edilen bulgular, hem sütürlü skleral fiksasyon hem de Yamane tekniğinin güvenli ve etkili cerrahi seçenekler olduğunu desteklemekte; ancak bu sonuçların uzun dönemli etkilerinin değerlendirilmesi amacıyla daha geniş örneklemli ve prospektif çalışmalara ihtiyaç duyulduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aimed to comparatively evaluate the anatomical and functional outcomes of sutured and sutureless scleral-fixated intraocular lens (IOL) implantation by assessing preoperative visual acuity, etiologies of aphakia, postoperative visual acuity, refractive outcomes, surgery-related complications, and IOL positioning in patients undergoing these procedures. Methods: The postoperative six-month follow-up data of patients who underwent scleral-fixated IOL implantation between January 2018 and February 2024 were retrospectively reviewed. Cases were divided into two groups according to the surgical technique applied: sutured scleral fixation and Yamane technique. Each patient was evaluated for demographic characteristics, causes of aphakia, postoperative best-corrected visual acuity (BCVA), refractive outcomes, IOL position and tilt degree, and postoperative complications. The findings were analyzed comparatively to assess the anatomical and functional outcomes of both surgical techniques. Results: An increase in postoperative BCVA was observed in both surgical groups at six months, with no statistically significant difference between the groups regarding the degree of improvement (p = 0.18). Postoperative complications were observed as follows in the sutured scleral fixation and Yamane technique groups, respectively: cystoid macular edema (CME) in 6 and 4 patients, intraocular pressure (IOP) elevation in 5 and 4, intravitreal hemorrhage (IVH) in 2 and 1, hyphema in 1 and 3, and corneal edema in 3 and 2 patients. In both groups, the optical center of the IOL was most commonly found to be decentered inferior-nasally. The vertical IOL tilt rate was significantly higher in the Yamane technique group (p = 0.04). However, no statistically significant correlation was found between the tilt angle and postoperative BCVA or cylindrical refractive values. This finding suggests that an increase in tilt angle does not have a clinically significant impact on visual outcomes. Conclusion: Both sutured and Yamane scleral fixation techniques led to postoperative improvements in visual acuity. The higher vertical tilt rates observed in cases using the Yamane technique indicate that this method requires technical precision in IOL positioning. The absence of a significant effect of tilt angle on visual acuity and refractive outcomes suggests a limited role of this parameter in clinical results. Comparable complication rates were observed in both techniques, and it is recommended that the choice of surgical method be guided by the surgeon's experience and patient-specific anatomical factors. These findings support both sutured scleral fixation and the Yamane technique as safe and effective surgical options; however, larger-scale prospective studies are needed to evaluate their long-term effects.