Sürdürülebilirlik bağlamında yeşil kent yönetimi: Avrupa Yeşil Başkentleri üzerinden bir değerlendirme
Green city administration within the context of sustainability: An evaluation through European Green Capitals
  1. Tez No: 535047
  2. Yazar: FIRAT HARUN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
İnsanoğlu doğa ile sürekli iç içe olmuştur. Bu süreçte doğaya hâkim olma düşüncesi çevresel tahribatı beraberinde getirmiştir. Çevresel tahribatın temel nedenlerinden biri kentsel alanlarda yürütülen insan faaliyetleridir. Kentler yerel ve küresel ölçekte çevresel değişimin tetikleyicisi konumundadır. Kentleri doğa ile uyumlu hale getirerek yaşanabilir mekânlar kılmak amacıyla kullanılan araç kavramlardan biri sürdürülebilirliktir. Bu doğrultuda sürdürülebilir kent, sürdürülebilir kentsel gelişme, eko-kent, yaşanabilir kent gibi kavramlar ortaya atılmıştır. Kentte yürütülen insan faaliyetlerinin ekosistemlerin yenilenme oranlarının altında gerçekleştiği; çevreye verilen zararın en alt düzeye getirildiği; doğa ile uyumlu yaşanabilir mekânları ifade eden yeşil kent bu kavramlardan biridir. Çalışma yeşil kent yönetimi kapsamında Avrupa Yeşil Başkentlerinde yapılan iyi uygulamaları ve bu uygulamaların diğer kentlere örnek olabilme durumunu incelemeyi hedeflemektedir. Bu doğrultuda yeşil başkentlerde yapılan iyi uygulamalar su yönetimi, katı atık yönetimi, ulaşım politikaları, enerji politikaları ve kent doğasına ilişkin politikalar bağlamında değerlendirilmektedir. Avrupa Yeşil Başkentlerinde yapılan iyi uygulamaların Türkiye kentlerine rehber olacağı düşünülmektedir. Bu düşünceden hareketle, kentlerin Avrupa Yeşil Başkent Ödülü başvuru dosyaları ve değerlendirme raporları; su, katı atık, enerji, ulaşım ve kent doğasına ilişkin strateji ve faaliyet raporları incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Humankind is always in company with nature. The human's notion of domination over nature bring about environmental destruction. One of the main reasons for environmental depredation activities taking place in urban areas. Urban areas are the main driver of local and global environmental transformation. Sustainability is one of the concepts which used for making urban areas livable via the creation of areas harmonious with nature. To that end, concepts such as sustainable city; sustainable urban development, eco-city, livable city are suggested. Green city is one of these concepts and it states the urban area in which boundary of human activities is not beyond the regeneration rate of ecosystems; environmental destruction is minimized and humans are in harmony with nature in livable places. This study aims the investigation of the green city good practices in European Green Capitals and the condition of practices being a guide to certain cities within the context of green city administration. For this purpose, good practices in green capitals are evaluated within the issues determined as water management, solid waste management, transportation policies, energy policies, and urban nature policies. It is assumed that good practices of European Green Capitals become a model for the cities in Turkey. Considering this fact, applications and assessment reports of European Green Capitals; reports and plans of green capitals regarding water, solid waste, transportation, energy, and urban nature are analyzed.