Dönüşümcü ve etkileşimci liderlik tarzlarının örgütsel sinizm üzerindeki etkisi
The effect of transformational and interactionist leadership styles on organizational cynicism
  1. Tez No: 535078
  2. Yazar: MERVE MÜLAYİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA POLATCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Günümüz iş dünyasında yaşanan yoğun rekabet ve hızlı değişim, örgütlerin gelişen ve değişen dünya şartlarına ayak uydurma zorunluluğunu getirmiştir. Bu değişimin önündeki en büyük engellerden birisi, son yıllarda ciddi bir tehdit haline gelen örgütsel sinizm kavramıdır.Örgütsel sinizm, çalışanların örgütleri ile ilgili olumsuz tutumlarını ifade etmektedir.Bu sebeple, örgütlerin değişim ve yenilenme süreçlerinde, dönüşümcü ve etkileşimci liderlik davranışları ele alınarak örgütsel sinizme yönelik etkileri değerlendirilmeye çalışılmıştır.Bu çalışmada, Elazığ ili bankacılık sektöründe faaliyet gösteren banka çalışanlarının dönüşümcü ve etkileşimci liderlik algılarının, yaşadıkları örgütsel sinizm olgusu üzerindeki etkisini belirlemek amaçlanmış olup bu noktadan hareketle örgütsel sinizme yol açan faktörlerin bilinerek çözüm önerileri geliştirilmeye çalışılmıştır
Özet (Çeviri)
In today's business world, intense competition and rapid change continue, has brought the need for organizations to keep pace with the evolving and changing world conditions. One of the biggest obstacles to this change, is a concept of organizational cynicism that has become a serious threat in recent years.Organizational cynicism, refers to the negative attitudes of employees towards their organizations. The concept of leadership in organizations is of great importance in blocking cynicism.. For this reason, in the process of change and renewal of organizations, transformationalist and activist leadership behaviors were taken into consideration and effects of organizational cynicism were tried to be evaluated.In this study, it was aimed to determine the effect of transformational and transactional leadership perceptions of bank employees in Elazığ province banking sector on the organizational cynicism, it is aimed to develop solution proposals by knowing the factors that cause organizational cynicism