Elit olan ve olmayan badmintoncularda müsabaka suresince oluşan bazı yorgunluk parametreleri ve laktat ilişkisinin incelenmesi
An analysis of the relation between some fatigue parameters and lactate during A competition in elite and non-elite badminton players
- Tez No: 535085
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LATİF AYDOS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Badminton, fizyolojik açıdan alaktik anaerobik sistem ve birazda laktik anaerobik metabolizmaya gereksinim duyulan, hızlı hareketlere dayalı bir spor dalıdır. Bu sporla uğraşan bireylerin aerobik, anaerobik ile yüksek konsantrasyon sağlayabilme gibi özelliklere sahip olması gerekmektedir. Bu araştırmanın amacı, Elit olan ve olmayan badmintoncularda müsabaka süresince oluşan bazı yorgunluk parametreleri ve laktat ilişkisinin incelenerek konu ile ilgili hem literetüre hemde sporcuların bilimsel hazırlıklarına katkıda bulunmak amacıyla yapılmıştır. Çalışma, 14 elit olan (7 erkek , 7 kadın ) badmintoncu ve 14 elit olmayan (7 erkek , 7 kadın ) badmintoncu toplam 28 badmintoncu katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Gruplar şu şekilde ayrılmıştır (1.Grup Elit olan kadın 2. Grup Elit olmayan kadın 3. Grup Elit olan Erkek 4. Grup Elit olmayan Erkek) . Araştırmaya katılanlar kendi kategorilerindeki sporcularla bir kez müsabaka tipi antrenman yapmışlardır. Araştırmada (1.maç öncesi , 2.birinci set sonu ,3. maç sonu) toplam 3 müsabaka değerlendirmeye alınmıştır. Bu çalışmada fizyolojik ve psikolojik ölçümler yapılmıştır. Kandaki laktik asit konsantrasyonunu belirlemek için kulak mamasından kan örneği alınmış ve striplere damlatılarak kan laktat analizörü sayesinde laktat analiz edilmiştir. Badminton müsabakalarının hem erkek hem kadın sporcuların kalp atım hızında, tansiyon değerlerinde ve laktik asit seviyesinde yükselişe sebep olduğu, pençe kuvveti ve görsel reaksiyon zamanı değerlerinde düşüşe sebep olduğu tespit edilmiştir. Bu değişikliklerin erkeklere göre kadınlarda da , elit sporculara göre de elit olmayanlarda daha yüksek değerlerde olduğu sonucuna varılmıştır. Anahtar Kelimeler : Badmintonu, Laktik asit,Elit, Müsabaka.
Özet (Çeviri)
Badminton is a sports branch for which alactic anaerobic system and a little lactic anaerobic metabolism are needed in terms of physiology and which is based on fast movements. Individuals who are engaged in this sport need to have features such as aerobic, anaerobic and high concentration. The purpose of this study is to investigate the relation between some fatigue parameters and lactate that occur during a competition in elite and non-elite badminton players and make contribution to both literature and scientific preparations of the athletes related to the issue. The study has been conducted witha total of 28 badminton players, 14 of whom are elite badminton players (7 male, 7 female) and 14 of whom are non-elite badminton players (7 male, 7 female). The groups were formed in the following way (1stgroup Elite female, 2ndgroup Non-elite female, 3rdgroup Elite maleand 4thgroup Non-elite male). Athletes who are involved in the study participated in a competition type training once with the athletes who are in the same weight class with them. A total of 3 competitions were evaluated in the study (1. before the game, 2. at the end of the first set, 3. at the end of the game). Physiological and psychological measurements were made in this study. Blood samples were taken from earlobes in order to determine the lactic acid concentration in the blood, dropped on strips and lactate was analyzed by using a blood lactate analyzer. It has been found that badminton competitions cause an increase in the heart rate, blood pressureand lactic acid levels and it causes a decrease in the grip strength and visual reaction time values of both male and female athletes. It is concluded that these changes are high levels in women compared to men and elite athletes compared to the non-elite athletes. Key words : Badminton Player, Lactic acid, Elite, Competition