The İAS 36 impairment of assets effects on financial ratios: Evidence from İstanbul Stock Exchange 100 index
Varlıklarda değer düşüklüğü TMS 36 standardının finansal rasyolara etkisi: BIST 100 endeksi
  1. Tez No: 535092
  2. Yazar: ÇİĞDEM EDE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BANU ESRA ASLANERTİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Dünya çapında firmalar tarafından kullanılan farklı metotlar finansal raporlama açısından, finansal tabloların daha az şeffaf olmasına ve tahminleme hatalarının artmasına, böylece yatırımcı güveninin azalmasına yol açmıştır. Bunun sonucunda, global bir standart oluşturmak için Uluslararası Muhasebe Standartları Kurulu (IASB) tarafından Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (IFRS) yayımlanmıştır. Bu standartların temel amacı, finansal raporlamanın daha etkin, etkili, şeffaf olarak ortak muhasebe dili çerçevesinde analizlere ve değerlendirmelere olanak vermesidir. Bu bağlamda 'gerçeğe uygun değer ölçümü' kavramı, finansal raporlamanın kilit noktasıdır. IAS 36-Varlıklarda değer düşüklüğü standardının amacı, gerçeğe uygun değer ölçümü çerçevesinde finansal tablo sonuçlarının daha şeffaf olarak yansıyarak, aktifin anlamsız büyümesini önlemektir. Varlıklarda değer düşüklüğü standardı, muhasebe alanında tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de önemli bir araştırma konusu olmuştur; ancak, son yıllarda yapılan çalışmaların sınırlı olduğu gözlemlenmiştir. Bu boşluğu doldurmak için, 2015 ve 2016 yılı BIST 100 Endeksindeki firmaların yıllık finansal raporları ve dipnot bilgilerine bakılarak, finansal rasyoların bu değer düşüklüğünden etkilenip etkilenmediği araştırılmıştır. Sonuçlara göre, değer düşüklüğü tutarı hesaplandıktan sonra özellikle varlık rasyoları üzerinde etkisi olduğu belirlenmiştir. Bu çalışmanın ayrıca, varlıklardaki değer düşüklüğü standardının anlaşılırlığının ve farkındalığının artmasına, uygulamada yaşanan problemlerin belirlenmesine ve dipnot kalitesi açısından önemliliğine katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The different methods which are used by companies throughout the world in terms of reporting their financial information have caused financial reporting of statements to become less transparent, has increased adjustment and forecasting errors, thus has reduced investor confidence. As a result, the International Accounting Standards Board created International Financial Reporting Standards (IFRS) to establish a global standard. The main idea behind these new standars which are referred as IFRS, to provide financial reporting more efficient, effective, simple for evaluations and analysis. In this context, 'fair value measurement' concept is key point of financial reporting. The objective of IAS 36 prevents the meaningless growth of the asset, to ensure that the results are represented with transparency, to provide the financial statements reflect truthfully in terms of core principle in fair value measurement. Impairment of assets is an important research topic in financial reporting and accounting in the whole world just like in Turkey, but there has been limited research studies recent years. To fill this gap, it examined this issue on Turkish companies which are listed on the Istanbul Stock Exchange 100 Index between 2015 and 2016 period by collecting data from their annual financial reports and looking at their disclosures to determine whether impairment loss effect on financial ratios with the calculation of financial ratios resulted from impairment. Findings indicate that there are effects of impairment losses on financial ratios after the calculation of impairment. This thesis is expected to contribute to increase the understanding about impairment of assets, to clarify the problems related to implementation, raise awareness for disclosure quality according to IAS 36 in practice.