Ecocentric polyphony: The subversion of dualistic thinking in Dylan Thomas's poetry
Ekomerkezli çokseslilik: Dylan Thomas'ın şiirlerinde ikili düşünce sisteminin çöküşü
  1. Tez No: 535220
  2. Yazar: ZÜMRÜT ALTINDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURTEN BİRLİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 322
Özet
Ekoeleştiri ikili düşünce sistemini yok etmek üzere geliştirdiği bakış açısının bir parçası olarak insan ve doğa arasındaki ekolojik bütünselliği vurgulamakta ve bu bilinci önceleyen etik değerlerin yeniden benimsenmesi sürecinde edebiyat eserlerinin oynadığı önemli role dikkat çekmektedir. Bu bağlamda, post-pastoral yazın ve ekoşiir ikili karşıtlıkları ortadan kaldırmayı ve ekomerkezci anlayışı canlandırmayı amaçlayan yakın dönemde ortaya çıkmış ekoeleştirel yönelimlerdir. Bu çalışma, Dylan Thomas'ın post-pastoral yazının ve ekoşiirin ortaya çıkışından önce, yaşamakta olduğu temsil kriziyle mücadelesinin bir parçası olarak, betimlediği ekolojik çoksesli dünyada, insanmerkezciliği eleştiren post-pastoral ve ekoşiirler yazarak, insan ve doğa arasındaki bağı yeniden kurmaya çalıştığını; insan olmayan ve ezilen öteki varlıkları konuşan özneler olarak tanımladığını ileri sürmektedir. Bu çalışma, Toplu Şiirleri 1934-1953'de yayınlanmış olan eserlerinde, yaşadığı dönemdeki epistemolojik karmaşayı ve anlamsızlığı aşma çabasının Thomas'ı nasıl insan/doğa, kültür/doğa ikiliklerinin yanı sıra zamanın uzam üzerindeki egemenliğini sorunsallaştırmaya yönelttiğini tartışmaktadır. Bu çalışma, post-pastoral ve ekoşiirin öcüsü olarak Dylan Thomas'ın ekomerkezci anlayışı, hem hayatının hem de eserlerinin temel ilkesi olarak benimsediğini ortaya koymakta ve evrensel ekolojik bilinç uyandırarak dünyanın insan merkezci ve hiyerarşik olmanın ötesinde, aslında bütün canlıların ekolojik bağlılıklarını önceleyen kanunlar üzerine kurulu olduğunu yansıtan şiirler yazdığı sonucuna varmaktadır.
Özet (Çeviri)
As part of its subversion of dichotomous logic, ecocriticism draws attention to the significant function the literary works can play in the process of calling for fundamental changes in the ethical values regarding the appreciation of the ecological interconnectedness between the human and the nonhuman beings. In this respect, post-pastoral literature and ecopoetry target dichotomous logic and try to revitalise ecocentrism. This thesis argues that prior to the introduction of these two recent ecocritical frames, as part of his struggle with the crisis of representation, Dylan Thomas portrayed a polyphonic ecocentric world and composed post-pastoral and ecopoems that attack anthropocentrism by restoring the bond between man and nature, and celebrate the nonhuman and the oppressed other as speaking subjects. This study discusses how Thomas's quest for meaning at the chaotic modernist backdrop motivated him to deconstruct man/nature, culture/nature dualities and to problematise the hegemony of time over space in the poems published in Collected Poems 1934-1953. This dissertation concludes that as a precursor of post-pastoral literature and ecopoetry, Thomas established ecocentrism as the centrepiece of both his life and works, and called for global ecological consciousness by portraying that the world is actually operating on non-hierarchical and non-anthropocentric laws that urge the ecological interconnectedness of all beings.