A collective biography study of musicians: Patterns, networks and music as a 'profession' in the late Ottoman era and the early republican years in İstanbul
Geç Osmanlı'dan erken Cumhuriyet'e İstanbullu müzisyenlerin sosyal profil analizi: Sosyal ağlar ve bir 'meslek' olarak müzik
  1. Tez No: 535236
  2. Yazar: ONUR ÖNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM BEHAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sanat Tarihi, Sosyoloji, Tarih, Art History, Sociology, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 308
Özet
Bu tez Geç Dönem Osmanlı Devleti'nden Erken Cumhuriyet'e uzanan bir zaman diliminde İstanbul'da yaşamış olan bir grup müzisyeni konu edinmiştir. Tez odağına aldığı 257 müzisyenin sosyal profillerini ortaya çıkarmak için SPSS veri analiz yazılımı üzerinden çok sayıda niceliksel analize başvurmaktadır. Müzisyenlerin coğrafi dağılımları, ailelerinin sosyo-ekonomik durumu, eğitim düzeyleri ve meslekleri sahip oldukları benzerlikler ve farklılıkları tartışmak için bir zemin oluşturmaktadır. Bu çalışma İstanbul'un söz konusu zaman aralığındaki müzik haritasını oluşturmaya çalışmıştır. Müzisyenlerin şehir içerisindeki hareketliliği tespit etmek için başvurulan yoğunluk analiz metodu, mekân ve müzik arasındaki ilişkiler ağını ortaya çıkarmak içindir.
Özet (Çeviri)
This dissertation focuses on the musicians of Istanbul who experienced the transitional period from the late Ottoman to the Early Republican years in Turkey. The thesis offers a wide range of quantitative analyses that were generated in IBM SPSS Statistics 23.0 (Statistical Package for Social Sciences). The thesis explores the geographical origins, birth dates, family backgrounds, education patterns, language proficiency, occupational distribution with a view to bring the common as well as the distinct features of musicians under investigation to light. The study gives emphasis to the musicians' mobility in Istanbul in order to enhance the geographical understanding of music. The frequency analysis enabled this study to identify the most frequented neighbourhoods by musicians as well as the musical interactions among the neighbourhoods.