Kolektif güvenlik anlaşması örgütü ve Özbekistan
Collective security treaty organization and Uzbekistan
  1. Tez No: 535235
  2. Yazar: AYTAÇ GÜHER
  3. Danışmanlar: DOÇ. MEHMET SERKAN TAFLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrasya Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü (KGAÖ- CSTO) , Sovyetler Birliğinin dağılmasından sonra oluşturulan Bağımsız Devletler Topluluğu tarafından oluşturulan temeli barış ortamının devamı ve savunma anlayışına dayanan bir uluslararası işbirliği örgütüdür. Örgütün temel amacı, kendisine üye olan ülkelerin bağımsızlığını ve toprak bütünlüğünü korumak, bu hususta meydana gelebilecek askeri tehditleri ortadan kaldırmak ve çıkabilecek olası tehlikeleri, müşterek biçimde ortadan kaldırmaktır. KGAÖ üyesi olan devletlerin ulusal güvenliklerini sağlamak amacıyla askeri ve politik çok yönlü, karşılıklı iş birliğini yürütmeyi hedeflemektedir. Bu tezin amacı, bölge güvenliğinin sağlanması amacıyla 1992 yılında Rusya, Ermenistan, Kazakistan, Kızgızistan, Tacikistan ve Özbekistan liderlerinin imzalayarak kurmuş olduğu daha sonra diğer bölge ülkelerinin de katılımı ile genişleyen Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütünün kuruluş süreci, Örgütün yapısı, genişlemesi, faaliyet alanları ve üye ülkelerin askeri yapıları üzerine değinilerek üye ülkelerden ancak sonradan örgütten ayrılan, bölgede stratejik açıdan büyük öneme sahip Özbekistan'ın durumunu ayrıntılı olarak ele almaktır.
Özet (Çeviri)
The Collective Security Treaty Organization (CSTO), the Commonwealth of Independent States established after the collapse of the Soviet Union, which was created on the basis of the continuation of international cooperation based on the idea of defense of peace and cooperation. The main objective of the organization is the independence and territorial integrity of the Member States about any military threats that may arise and to eliminate and prevent from threats that may arise through joint efforts. CSTO aims mutual cooperation in terms of military and versatile political issues in order to ensure member states's national security. The purpose of this thesis is to work through the structure, expansion, spheres of influence and the process of the establishment of the collective security agreement which was founded in 1992 by the leaders of Russia, Armenia, Kazakhstan, Kirghizistan, Tajikistan and Uzbekistan in order to keep secure throughout the region and then expanded with the participation of other countries in the region, the situation of Uzbekistan which retired from the member countries has great importance in strategic terms in the region, by touching upon the military construction of the member states.