Psikolojik güçlendirme ile iş doyumu arasındaki ilişki
The relationship between psychological empowerment and job satisfaction
  1. Tez No: 535253
  2. Yazar: SEVCAN DEMİRAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YELİZ MOHAN BURSALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Örgütlerin rekabet ortamında ilgilenmek zorunda oldukları konuların başında, çalışanların yaratıcılıklarını ve becerilerini rahatlıkla ortaya koyabilmelerini sağlamaktır. Günümüzde örgütler için çalışanların deneyimlerinden ve bilgi birikimlerinden üst düzeyde yararlanılabilmesi açısından psikolojik güçlendirilme önemli bir yönetim tekniği olmaktadır. Psikolojik güçlendirme, çalışanın özgüvenini gelişimi olarak açıklanabilir. Ayrıca iş doyumu, çalışanın işine karşı olan memnuniyeti ve olumlu tutumudur. Araştırmanın amacı, psikolojik güçlendirme ile iş doyumu arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu amaç doğrultusunda, 2016 yılında İstanbul Sanayi Odası tarafından belirlenen ve Antalya ilinde bulunan İlk 500 ve İkinci 500 içerisinde yer alan işletmelerde beyaz yakalı olarak çalışan toplam 334 çalışan araştırma kapsamında yer almıştır. Araştırma verilerin toplamasında Psikolojik Güçlendirme ve İş Doyumu olmak üzere iki farklı ölçek kullanılmıştır. Analizlerde; Betimsel İstatiksel Teknikler, Güvenilirlik Analizi, Faktör Analizi, Pearson Korelasyon Analizi ve Basit Regresyon Analizi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; psikolojik güçlendirme ile iş doyumu arasında orta düzeyde anlamlı ve pozitif yönlü ilişki bulunmuştur. Ayrıca psikolojik güçlendirme boyutları olan“Anlamlılık”,“Yetkinlik”ve“Özerklik-Etki”boyutu ile iş doyumu boyutları olan“İçsel Doyum”ve“Dışsal Doyum”arasında anlamlı ve pozitif yönde ilişki elde edilmiştir. Değişkenler üzerinde yapılan Regresyon analizi sonucunda; psikolojik güçlendirmenin, iş doyumu üzerinde etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Head of the issues that organizations have to deal with in the competitive environment is to enable employees to easily demonstrate their creativity and skills. Today, psychological empowerment is an important management technique for the organizations to benefit from the experiences and knowledge of the employees. Psychological empowerment can be explained as the development of the self-faith of the employee. In addition, job satisfaction is the satisfaction and the positive attitude of the employee towards his / her job. The aim of the research is to examine the relationship between psychological empowerment and job satisfaction. In line with this purpose, a total of 334 white-collar employess who work in the first 500 and second 500 organizations in the province of Antalya which were determined by of İstanbul Chamber of Industry, were included in the research. Two different scale; Psychological Empowerment and Jop Satisfaction were used to collect data for the research. In the analysis, Descriptive Statistical Techniques, Reliability Analysis, Factor Analysis, Pearson Correlation and Basic Regression Analysis Analysisi were used. According to the results of the research; there is a moderately meaningful and positive relationship between psychological empowerment and job satisfaction. In addition, a meaningful and positive relationship was found between psychological empowerment dimension“significance”,“competence”and“autonomy-influence”dimension and between job satisfaction dimensions“internal satisfaction”and“external satisfaction”. As a result of the regression analysis on the variables; it has been achieved that psychological empowerment is the effect on job satisfaction.