Çok değişkenli polinomların bazı aileleri için doğurucu fonksiyonlar
Genarating functions for some families of multivariable polynomials
- Tez No: 535280
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ERKUŞ DUMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÇOK DEĞİŞKENLİ POLİNOMLARIN BAZI AİLELERİ İÇİN DOĞURUCU FONKSİYONLAR (Doktora Tezi) Nejla ÖZMEN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Nisan 2014 ÖZET Bu tezin amacı çok değişkenli polinomların bazı sınıfları için çeşitli özellikler vermektir. Öncelikle bilinen bazı çok değişkenli fonksiyonların farklı doğurucu fonksiyonları ve toplam formülleri verilmiştir. Daha sonra yeni bir çok değişkenli polinom ailesi tanımlanmış ve bu polinomlar için bir integral gösterimi, multilineer ve multilateral doğurucu fonksiyonlar, rekürans bağıntıları elde edilmiştir. Ayrıca bu polinomlar ve genelleştirilmiş Lauricella fonksiyonlarını kapsayan yeni bir polinom ailesi arasında bir doğurucu fonksiyon bağıntısı verilmiştir. Son olarak özel durumlar incelenmiştir. Bilim Kodu : 204.1.138 Anahtar Kelimeler : Doğurucu fonksiyon, Pochhammer sembolü, rekürans bağıntısı, hipergeometrik fonksiyon, toplam formülü. Sayfa Adedi : 82 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Esra ERKUŞ DUMAN
Özet (Çeviri)
GENARATING FUNCTIONS FOR SOME FAMILIES OF MULTIVARIABLE POLYNOMIALS (Ph. D.Thesis) Nejla ÖZMEN GAZİ UNIVERSITY GRADUATE SCHOOL OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES April 2014 ABSTRACT The purpose of this thesis is to give various properties for some families of polynomials in several variables. Firstly, some generating functions and summation formulae for well-known multivariable polynomials are introduced. Later, a new family of multivariable polynomials is defined, and an integral representation, multilinear and multilateral generating functions and recurrence relations for these polynomials are obtained. Furthermore, a generating function relation between these polynomials and a new family of polynomials involving generalized Lauricella functions are derived. At the end of the thesis, we investigate some special cases. Science Code : 204.1.138 Key Words : Generating function, Pochhammer symbol, recurrence relation, hypergeometric function, addition formula. Page Number : 82 Adviser : Assoc. Prof. Dr. Esra ERKUŞ DUMAN