Çok değişkenli hipergeometrik fonksiyonlar
The multivariable hypergeometric functions
- Tez No: 472646
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ERKUŞ DUMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez çalışması genişletilmiş çok değişkenli hipergeometrik fonksiyonlar üzerine yapılmıştır. İlk olarak, genişletilmiş ikinci çeşit Appell fonksiyonları için bilineer doğurucu fonksiyon sınıfları verilmiştir. Sonra, bir parametre içeren genişletilmiş dördüncü çeşit Horn fonksiyonları tanımlanarak bu fonksiyonlar için bazı doğurucu fonksiyon aileleri ve bilateral doğurucu fonksiyon bağıntıları oluşturulmuştur. Buna ilaveten, iki parametre içeren genişletilmiş çok değişkenli dördüncü çeşit Horn fonksiyonları tanımlanarak, bu fonksiyonlar için doğurucu fonksiyon ve bilateral doğurucu fonksiyon aileleri elde edilmiştir. Son olarak ise, genişletilmiş çok değişkenli dördüncü çeşit Horn fonksiyonları için multilineer ve multilateral doğurucu fonksiyon bağıntıları verilerek, bu fonksiyonlar ile çeşitli polinomlar arasındaki bilateral doğurucu fonksiyon örnekleri özel durumlar kısmında verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is based on extended multivariable hypergeometric functions. Firstly, the classes of bilinear generating functions for extended second kind Appell functions are obtained. By defining extended fourth kind Horn functions containing one parameter, some generating functions and bilateral generating function relations for these functions are given. Furthermore, extended multivariable fourth kind Horn functions containing two parameters are defined, and then families of generating and bilateral generating functions are obtained for these functions. Finally, multilinear and multilateral generating function relations for extended multivariable fourth kind Horn functions are derived, and also some special cases between these functions and other polynomials are discussed.