Çok değişkenli polinomlar ve uygulamaları
Multivariable polynomials and their applications
  1. Tez No: 727957
  2. Yazar: YÜŞRA ALTUN TALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ÇİFTCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tez altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm girişe ayrılmıştır. Bu bölümde, polinomların uygulama sahası, polinomlar üzerine yapılan bazı çalışmalar ve tezin içeriğiyle ilgili bilgiler verilmiştir. İkinci bölüm, temel kavramlar ve ön bilgilerden oluşmakta olup burada, tez çalışmasında kullanılacak olan temel bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde; yeni inşa edilmiş bazı polinom aileleri üzerine yapılan bir çalışma yer almaktadır. Dördüncü bölümde; Hermite polinomunun tanımı, bazı temel özellikleri verilmiş ve ardından iki değişkenli Hermite polinomlarının genişletilmesi yapılmıştır. Beşinci bölümde; çok değişkenli polinomların fiziksel uygulamaları bulunmaktadır. Altıncı bölümde; sonuç ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of six chapters. The first chapter is devoted to the introduction. In this chapter, the application areas of polynomials, some studies on polynomials and the content of the thesis are given. The second chapter consists of basic concepts and preliminary information, and the basic information to be used in the thesis is given here. In the third chapter; there is a study on some newly formed polynomial families. In the fourth chapter; the definition of the Hermite polynomial, some basic properties are given, and then the extension of the bivariate Hermite polynomial is made. In the fifth chapter; the physical applications of multivariate polynomials are explaired. In the sixth chapter, conclusions and recommendations are given.