Yardımcı üreme teknikleri ile gebe kalan kadınlarda yaşam kalitesi ve etkileyen faktörler
The quality of life and the factors that affect it in women who become pregnant with assisted reproduction techniques
- Tez No: 535317
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENGÜL YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Araştırma, yardımcı üreme teknikleriyle (YÜT) gebe kalan kadınlarda yaşam kalitesini, yaşam kalitesini etkileyen faktörleri, yaşam kalitesi ile algılanan stres arasındaki ilişkiyi ve yaşam kalitesi ile evlilik doyumu arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla tanımlayıcı-ilişki arayıcı nitelikte yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini 120 gebe oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak tanıtıcı bilgi formu, evlilik yaşam doyumu ölçeği, algılanan stres ölçeği (ASÖ) ve Doğurganlık sorunları yaşayan kişiler için hayat kalitesi ölçeği (FertiQol) kullanılmıştır. Verilerin analizinde; Student t test, Mann Whitney U testi, ANOVA testi, LSD çoklu karşılaştırma yöntemi ve Pearson korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Gebelerin ASÖ toplam puan ortalaması 16,38 ± 4,721, Evlilik Doyum Ölçeği puan ortalaması 23,03 ± 4,461 ve FertiQol toplam puan ortalaması 81,25±17,56'dir. FertiQol toplam puan ortalaması ile ASÖ toplam puan ortalaması arasında negatif yönde orta şiddette bir korelasyon (r=-0,551, p=0,001), FertiQol toplam puan ortalaması ile evlilik yaşam doyumu puan ortalaması arasında ise pozitif yönde orta şiddette bir korelasyon (r=0,452, p=0,001) saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was conducted in a descriptive- relationship seeker manner to identify the quality of life, factors affecting the quality of life, the relationship of the quality of life with perceived stress and marriage satisfaction in women who become pregnant with assisted reproductive techniques. The sample of the study consisted of 120 pregnant women. Questionnaire form, marital life satisfaction scale, perceived stress scale (PSI) and quality of life scale (FertiQoL) for those who have fertility problems were used as data collection tools. In data analysis, Student's T-test, Mann-Whitney U test, ANOVA test, LSD multiple comparison method and Pearson's correlation coefficient were used. The PSI total score average of pregnant women was 16,38 ± 4,721, the average score of Marriage Satisfaction Scale was 23,03 ± 4,461 and the average score of FertiQol was 81,25 ± 17,56. It is identified that there is a moderate negative correlation (r = -0.551, p = 0.001) between the FertiQol total score and the PSI total score, and also a moderate positive correlation between the FertiQol total score and marriage satisfaction score (r = 0.452, p = 0.001).