Yetişkin bireylerde sezgisel yeme ve yeme farkındalığının beslenme durumu ile ilişkisi
Relation between intuitive eating, mindful eating and nutritional status in adults
  1. Tez No: 535365
  2. Yazar: NİLÜFER ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SANİYE BİLİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışma, Ankara il merkezinde yaşayan 19-45 yaş arası gönüllü yetişkin bireylerde sezgisel yeme ve yeme farkındalığının beslenme durumu ile ilişkisini değerlendirmek amacıyla planlanıp yürütülmüştür. Bu çalışma toplam 250 (68'i erkek, 182'si kadın) birey üzerinde yürütülmüştür. Çalışma verileri bireylerin demografik bilgilerine, sağlık bilgilerine ve beslenme alışkanlıklarına yönelik sorular ile sezgisel yeme ölçeği (İES-2), yeme farkındalığı ölçeği (YFÖ-30) ve yeme tutum testinin (EAT-26) yer aldığı bir form aracılığı ile araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme yöntemi ile elde edilmiştir. Çalışmada bireylerin vücut ağırlığı, boy uzunluğu ve bel çevresi ölçümleri tekniğine uygun olarak ve yetişkinlerin beslenme durumlarını saptamak için geriye dönük hatırlatma yöntemi ile 24 saatlik besin tüketim kaydı bizzat araştırıcı tarafından alınmıştır. Çalışma sonucunda bireylerin çoğunluğu (E: %51,5; K: %75,8) BKİ sınıflamasına göre normal aralıkta bulunmuştur. Erkeklerin İES-2 puan ortalaması (3,5±0,34) kadınların puan ortalamasından (3,3±0,30) yüksek bulunmuştur (p0,05). Bireylerin İES-2 puanı ile BKİ arasında negatif yönlü bir ilişki (p>0,05); YFÖ-30 puanı ile BKİ arasında ise negatif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur (r=-0,159;p=0,012). Bu çalışmada erkeklerin %69,1'i, kadınların %47,7'sinin sezgisel yiyen olduğu; erkeklerin %19,1'i, kadınların %25,3'ünde yeme bozukluğu riski olduğu saptanmıştır. Bireylerin İES-2 puanı ile YFÖ-30 puanı arasında pozitif yönlü bir ilişki bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was planned and conducted to evaluate the relationship between intuitive eating and mindful eating and nutritional status in volunteer adults aged between 19-45 living in Ankara city center. This study was conducted on a total of 250 individuals (68 male, 182 female). The study data was conducted by the researcher through a questionnaire containing questions about demographic information, health information and nutrition habits of the individuals, intuitive eating scale (IES-2), mindful eating scale (YFO-30) and eating attitude test (EAT-26) with face-to-face interview method. In the study body weight, height and waist circumference measurements of individuals were taken with the technique and in order to determine the nutritional status of the adults, a 24-hour recall intake record was taken himself in accordance by investigator. In the result of the study the majority of individuals (M: 51,5%, F: 75,8%) were in the normal range according to BMI classification. The mean IES-2 score of males (3,5 ± 0,34) was higher than the mean score of females (3,3 ± 0,30) (p 0,05). There was a negative correlation between IES-2 score and BMI in the individuals (p>0,05); there was a significant negative correlation between YFO-30 score and BMI (r = -0,159, p = 0,012). In this study, 69.1% of males and 47,7% of females intuitive eaters; 19,1% of men and 25,3% of women have a risk of eating disorder. There was a positive correlation between IES-2 score and YFÖ-30 score of the individuals (p0,05).