Hukuk fakültesi öğrencilerinin rekreasyonel aktivitelerden elde ettikleri faydaların ve mutluluk düzeylerinin incelenmesi
Analyze of law students benefits gained from recreational activities and happiness level
- Tez No: 535367
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEYZA MERVE AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Araştırmanın amacı: Hukuk Fakültesi öğrencilerinin boş zamanlarında ne tür rekreasyonel aktivitelere katıldıklarını, rekreasyonel aktivitelerden ne tür faydalar elde ettiklerini, mutluluk düzeylerini ve bunlar arasındaki ilişkiyi tespit etmektir. Araştırmanın örneklem grubunu Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde öğrenim görmekte olan 412 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, Ho (2008) tarafından geliştirilen ve Akgül ve arkadaşları (2018) tarafından Türkçeye uyarlanan“Rekreasyon Fayda Ölçeği:RFÖ”, Hills ve Argyle (2002) tarafından geliştirilen ve Doğan ve Çötok (2011) tarafından Türkçeye uyarlanan“Oxford Mutluluk Ölçeği:OMÖ”ve araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel bilgi formu”kullanılmıştır. Verilerin analizinde, Betimsel İstatistik Teknikleri, Mann Whitney U ve Kruskall Wallis testleri kullanılmış, rekreasyonel aktivitelere katılım, RFÖ ve OMÖ'den alınan puanlar arasındaki ilişkileri saptamak içinde Spearman Korelasyon Analizinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre; Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde öğrenim görmekte olan öğrencilerin rekreasyonel aktivitelere katılım düzeyleri ile RFÖ'nin fiziksel ve sosyal alt boyutlarından aldıkları puanlar arasında pozitif yönde ve anlamlı bir ilişki olduğu, rekreasyonel aktivitelere katılım düzeyleri ile OMÖ'den aldıkları puanlar arasında pozitif yönde ve anlamlı bir ilişki olduğu ve öğrencilerin RFÖ alt boyutlarından aldıkları puanlar ile OMÖ'den aldıkları puanlar arasında pozitif yönde ve anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Fayda, Boş Zaman, Rekreasyon, Mutluluk, Hukuk Fakültesi
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to identify what kind of activities students studying at Faculty of Law attend in their leisure time, what benefits they have obtained from leisure activities, happiness levels and the relationship between them. The sample group of the research consists of 412 students studying at Ankara Hacı Bayram Veli University Faculty of Law. As a means of data collection in the study,“Recreation Benefit Scale: RBS”developed by Ho (2008) and adapted to Turkish by Akgül et al. (2018),“Oxford Pleasure Scale: OPS”developed by Hills and Argyle (2002) and adapted to Turkish by Doğan and Çötok (2011) and“Personal İnformation Form”prepared by the researcher have been used. In the analysis of the data, Descriptive Statistical Techniques, Mann Whitney U and Kruskall Wallis tests were used and Spearman Correlation Analysis was used in determining the relationship between participation in recreational activities, scores from RBS and OPS. According to the findings obtained as a result of the research; it has been detected that there was positive and significant relationship between the levels of participation in leisure activities and the scores of physical and social sub-dimensions of the RBS, between the levels of participation in leisure activities and the scores from the OPS and between the scores from the sub-dimensions of the RBS and the scores from the OPS. Key Words : Benefit, Leisure, Recreation, Happiness, Law Faculty