Hemen hemen kontak metrik manifoldların bir sınıflandırılması
A classification for almost contact structures
- Tez No: 535429
- Danışmanlar: PROF. DR. NÜLİFER ÖZDEMİR, PROF. DR. ALİ DENİZ, PROF. DR. AYŞE BAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada hemen hemen kontak metrik manifoldlar ele alınmıştır. BU hemen hemen kontak metrik manifold R ile çarpıldığında bu çarpım manifoldu üzerinde bir hemen hemen Hermit yapı inşa edilebilir. Çarpım manifoldu üzerinde elde edilen hemen hemen hermit yapının sınıflandırılması kullanılarak hemen hemen kontak metrik manifold için Qubina tarafından tanımlanan sınıflar incelenerek bu sınıflar için gerek ve yeter koşullar ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, almost contact metric manifolds are studied. The product of an almost contact metric manifold with the real line R has an almost Hermitian structure. Several classes of almost contact metric structures definited by Qubina by using the classification of almost Hermitian structures on the product manifold are studied and defining relations of several almost contact metric structures are written