Baş boyun lenfadenopatilerinde aynı lenf nodundan yapılmış TRU-CUT, ince iğne aspirasyon biyopsisi ve eksizyonel biyopsi sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of TRU-CUT, fine needle aspiration biopsy and excisional biopsy results made from the same LYMPH node in head and neck lymphadenopathy
  1. Tez No: 809588
  2. Yazar: ENES SIRMA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TOPÇU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Giriş ve Amaç: Baş boyun bölgesine yerleşmiş lenfadenopatilerin, benign ve malign ayrımının yapılması büyük önem arz etmektedir. Bu ayrımda altın standart tanı yöntemi eksizyonel biyopsidir. Ancak sıklıkla lokal veya genel anestezi gerektirmesi ve baş boyun bölgesinin hayati öneme sahip nörovasküler yapılar içermesi komplikasyon riskini arttırmaktadır. Moleküler araştırma tekniklerindeki gelişmelerle birleştiğinde Tru-cut biyopsi ve İnce İğne Aspirasyon biyopsisi eksizyonel biyopsiye olası bir alternatif sunar. Çalışmamızda bu yöntemlerin servikal lenfadenopatilerin tanısında etkinliğini belirlemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Kulak Burun Boğaz kliniğimize baş boyun bölgesinde şişlik şikâyeti ile başvuran ve görüntülemelerde patolojik lenf nodu saptanan hastalar arasından seçilerek yapılmıştır. Çalışmaya 97 hasta dahil edilmiştir. Klinik bulgular ve görüntülemelerde malignite yönünden şüpheli olan hastalara cerrahi eksizyon planlanmıştır. Literatürdeki diğer yayınlardan farklı olarak cerrahi olarak eksize edilmiş lenf nodlarından Tru-cut ve İİAB ile örneklem alınmıştır. Cerrahi olarak eksize edilen lenf nodu altın standart kabul edilerek Tru-cut ve İİAB yöntemlerinin duyarlılık, hassasiyet, pozitif ve negatif prediktif değerleri kıyaslandı. Bulgular: Çalışmada eksizyonel biyopsi referans test kabul edilerek İİAB ve Tru-cut biyopsi ile eksizyonel biyopsi patoloji tanıları karşılaştırıldı. Benign ve Malign lezyonların ayrımında Tru-cut biyopsinin duyarlılığı %94,7, özgüllüğü %100, pozitif prediktif değeri %100, negatif prediktif değeri %96,6 olarak hesaplandı. İİAB yönteminin duyarlılığı %89,5, özgüllüğü %84,6, pozitif prediktif değeri %81, negatif prediktif değeri %91,7 olarak hesaplandı. Sonuç: Tru-cut biyopsisinde İİAB ye göre daha yüksek oranda duyarlılık ve hassasiyet saptanmıştır. Servikal lenfadenopatilere yaklaşımda ilk tanısal yöntem olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Objective and Aim: It is of great importance to distinguish benign and malignant lymphadenopathies located in the head and neck region. The gold standard diagnostic method in this distinction is excisional biopsy. However, the fact that it often requires local or general anesthesia and that the head and neck region contains vital neurovascular structures increases the risk of complications. Combined with advances in molecular research techniques, Tru-cut biopsy and Fine Needle Aspiration biopsy offer a possible alternative to excisional biopsy. In our study, we aimed to determine the effectiveness of these methods in the diagnosis of cervical lymphadenopathies. Materials and methods: Our study was carried out among patients who applied to our otorhinolaryngology clinic with the complaint of swelling in the head and neck region and were found to have pathological lymph nodes in the imaging. 97 patients were included in the study. Surgical excision was planned for patients with suspected malignancy in clinical findings and imaging. Unlike other publications in the literature, samples were taken from surgically excised lymph nodes with Tru-cut and FNAB. The surgically excised lymph node was accepted as the gold standard, and the sensitivity, sensitivity, positive and negative predictive values of Tru-cut and FNAB methods were compared. Results: In the study, excisional biopsy was accepted as the reference test and FNAB and Tru-cut biopsy were compared with excisional biopsy diagnoses. In the differentiation of benign and malignant lesions, Tru-cut biopsy had a sensitivity of 94.7%, a specificity of 100%, a positive predictive value of 100%, and a negative predictive value of 96.6%. The sensitivity of the FNAB method was 89.5%, the specificity was 84.6%, the positive predictive value was 81%, and the negative predictive value was 91.7%. Conclusion: A higher rate of sensitivity and sensitivity was found in Tru-cut biopsy compared to FNAB. It can be used as the first diagnostic method in the approach to cervical lymphadenopathies.