Cushing sendromu tanısı alan hastalarda kemik mineral yoğunluğunun değerlendirilmesi
Evaluation of bone mineral density in patients who diagnosed with cushing syndrome
- Tez No: 535563
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK YAVUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Cushing sendromu, endojen kortizolün aşırı sekresyonuna veya eksojen kortizol alımına bağlı oluşan bir endokrin hastalıktır Sendrom, eşlik eden hastalıkların ortaya çıkması sonucunda artmış mortalite ve morbidite nedeniyle azalmış yaşam kalitesi ile ilişkilidir. Bu çalışmada Cushing Sendromu tanısı almış hastalarda kemik dansiteometri ölçümleri ve klinik olarak kırık risk faktörlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma retrospektif veri toplama yöntemine dayanmaktadır. Araştırmanın örneklemini son 8 yıl içerisinde Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim Araştırma Hastane'nin Endokrinoloji Bilim Dalı polikliniklerine başvuran 176 Cushing hastası ve 84 kontrol grubu oluşturmaktadır. Araştırmaya dahil edilen hastaların demografik bilgileri, semptomları, komorbiditeleri, tanı ve tedavi kapsamında uygulanan laboratuvar tetkikleri ve kemik dansitometre ölçümleri toplanmıştır. Veriler SPSS 23.0 istatistik programı ile analiz edilmiştir. Bu kapsamda, Student T testi, Ki Kare, lojistik regresyon ve tanımlayıcı analizler yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda Cushing hastalığında osteoporoz ve osteopeni riskini arttığı ve adrenal adenom kaynaklı olanlarda osteopeninin daha sık görüldüğü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cushing's syndrome is a serious endocrine disease caused by excessive secretion of endogenous cortisol or exogenous cortisol intake. Syndrome is associated with decreased quality of life due to increased mortality and morbidity due to the emergence of comorbid diseases. In this study, we aimed to evaluate bone density and measurement of fracture risk factors in patients with Cushing's syndrome. The research is based on retrospective data collection method. Study sample is consisted of 176 Cushing patients and 84 control groups who applied to the policlinics of Endocrinology Department in Pendik Education and Research Hospital (Marmara University) within the last 8 years. Demographic information, symptoms, comorbidities, laboratory tests and bone densitometry results of the patients were collected. Collected data analyzed with SPSS 23.0 statistical program. In this context, Student's T test, Chi-Square, logistic regression and descriptive analysis were performed. As a result of the analyzes, it was determined that Cushing's disease increased the risk of osteoporosis and osteopenia; osteopenia was seen more frequently in adrenal Cushing patients.