Füme alabalık artıklarının alabalık rasyonlarında hayvansal protein kaynağı olarak kullanılması üzerinde bir araştırma
A research on the use of smoked trout by-products as animal protein sources in trout diets
  1. Tez No: 535589
  2. Yazar: FATİME ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLŞEN TİMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada füme alabalık artıklarından hazırlanan un, yemdeki başlıca hayvansal protein kaynağı olan balık ununun bir kısmı yerine kullanılarak 3 ay süre ile beslenen gökkuşağı alabalıklarının büyüme ve gelişmesi üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Füme alabalık artıkları deneme rasyonunun hazırlanmasında balık unu haline getirilerek rasyona balık ununun % 50'si yerine ikame olarak ilave edilmiştir. Deneme yemi Pınar Yem A.Ş. tarafından hazırlanmıştır. Besleme denemesi Bağcı Su Ürünleri A.Ş. Köyceğiz tesislerinde yürütülmüştür. Ortalama 60-65 gr ağırlığındaki 4 grup gökkuşağı(Oncorhynchus mykiss) 4 ayrı sirküler beton havuzda tutulmuştur. Her grup 100 balık içermiştir. İki grup balık deneme yemi ile diğer iki grup balık ise ticari Pınar Yem ile beslenmiştir. Deneme sonunda gruplar arasında gerek canlı ağırlık gerekse boy artışı bakımından istatistiksel olarak önemli bir fark (P 0.01) bulun¬mamıştır. Deneme ve kontrol gruplarına ait kondisyon faktörleri yem değerlendirme oranları arasında da önemli bir fark bulunma¬mıştır. Organoleptik muayene ve kimyasal et analizleri de benzer sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
The present work was carried out in an attempt to use of smoked trout waste meal instead of a part of fish meal as an animal protein source in trout diets. The effects of the test diet on growth and development of rainbow trout were investigated after feeding them three months. The smoked trout waste was processed as a fish meal for to prepare test diet and added into the ration in fifty percent instead of fish meal. The test diet has been prepared by commercially Pınar Yem Ltd.-İzmir. The feeding trial has been carried out at Bagcı Su Urünleri A.Ş. in Koycegiz. Four groupsof rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) averagely weighted 60—65 grwere kept in four circular concret ponds. Each group contained a hundred fish. Two groups of fish were fed by test diet, the other groups of fish were fed by commercial pellet. After feeding trial no statistically significant difference (P < 0.01) were found among the groups on the live weight and length increase and also relation between length and weight increase. There were also no significant difference found among the test and the control groups on the condition factors and food conversion rates Organoleptic examination and chemical meat analysis has given similar results.