Yaşlı hastalarda postoperatif hipoterminin incelenmesi
Examining postoperative hypothermia on elderly patients
- Tez No: 535590
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA OKUMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu araştırma, Dokuz Eylül Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği ve Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde batın ameliyatı olan yaşlı hastalarda, postoperatif hipotermi oluşmasını ve yeniden ısınma süresini etkileyen etmenleri incelemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Batın ameliyatı geçirmiş 65 yaş ve üzerinde olan 34 hasta araştırma kapsamına alınmıştır. Veri toplama aracı olarak üç bölümden oluşan hasta tanıtım formu kullanılmıştır. Formun ilk bölümü, hasta tanıtım bilgilerini, ikinci bölümü operasyon ve vücut ısısına ilişkin bilgileri, üçüncü bölümü postoperatif dönemde ölçülen ısı değerlerini ve yeniden ısınma değerlerini içermektedir. Ameliyattan bir gün önce batın ameliyatı olacağı belli olan 65 yaş ve üzerindeki 34 hastanın operasyon bitişindeki ve servise gelişteki vücut ısısı değerleri ile yeniden ısınma süreleri bu çalışmanın bağımlı değişkenlerini oluşturmuştur. Elde edilen veriler yüzde ve ortalama hesaplamaları, korelasyon analizi, tekrarlı ölçümlerde varyans analizi yöntemleri ile değerlendirilmiştir. Hastaların, operasyon öncesi, operasyon bitişi ve servise gelişteki vücut ısıları arasında istatistiksel olarak oldukça anlamlı farklılıklar bulunmuştur (F=113.97) (p0.05).
Özet (Çeviri)
This research has been conducted with the aim of examining the postoperative hypothermia among the elderly patients who have had operation in the General Surgery Clinic and Gynecology and Obstetri Clinic of Dokuz Eylül University Hospital; finding out the factors that lead to hypotermia and to rewarming time and searching out the effects of these factors. 65 year old and older 34 patients who have had abdomen operations are contained in this research. The patient identification form which consists of three parts is used to collect data. The information about the patient, second part includes the information about the operation and the body temperature, and the third part includes the records of body temparature and rewarming time measured in postoperative period. The records of postoperative axillar body temperature and rewarming time of 65 year old and older 34 patients taken one day before they have an abdomen operation make up the dependent variables of this work. The data obtained have been cross-examined by percentage test, Correlation Analysis and repeated measures ANOVA. The difference between the average body temperature at the end of the operation; and the difference between the average preoperative body temperature and the average body temperature on arrival to the unit, have been found statistically meaningful.