Koroner bypass ameliyatı geçiren hastalarda üç farklı ısıtma yönteminin ameliyat sonrası hipoterminin önlenmesi üzerine etkilerinin incelenmesi
- Tez No: 99214
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞENAY KAYMAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Hemşirelik, Kardiyoloji, Thoracic and Cardiovascular Surgery, Nursing, Cardiology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
90 ÖZET Büyük ameliyat grubuna giren açık kalp ameliyatlarında göğüs boşluğunun açılması, ameliyat ve anestezi süresinin uzun olması, intravenöz sıvıların, cilt hazırlama, mediyasten ve toraks boşluğunu yıkama solüsyonlarının soğuk olması, açıkta kalan vücut yüzeyinin geniş olması, ameliyathane ısısının düşük olması ve hastaya ait risk faktörlerinin de etkisiyle hastalarda yoğun bakımda vücut ısısında düşme meydana gelmektedir. Bununla birlikte açık kalp ameliyatlarından olan koroner bypass ameliyatı sırasında kardiopulmoner bypasss (KPB) süresince derin ve uzun süreli hipotermi uygulanması ameliyat sonrası hastalarda hipotermi riskim artırmaktadır. Bu araştırma koroner bypass ameliyatı geçiren hastalarda; ısıtılmış standart hasta battaniyesi, elektrikli battaniye ve hidrotermik battaniye kullanımının ameliyat sonrası mpoterminin önlenmesi üzerine etkilerini incelemek amacıyla 40-69 yaşlan arasındaki hastalarda yapılmıştır. Araştırma verileri ameliyathanede kullanılan Hasta Tanıtan Formu ve Ameliyathane İzlem Formu (Ek 2), yoğun balomda kullanılan Yoğun Balom Hasta İzleme Formu (Ek 3) ile toplanmıştır. Elde edilen veriler Ege Üniversitesi Bilgisayar Arastama Merkezinde SPSS programı kullanılarak değerlendirilmiştir. İstatistiksel analizlerde; yüzde ve sayı dağılımları, Ki Kare, tekrarlı ölçümlerde Tek Yönlü Varyans analizi ve Duncan testi kullanılmışta. Araştırmaya Ocak 1999-Kasım 1999 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı'nda koroner bypass ameliyatı geçiren ve araştırmanın sınırlamalarına uygun olan hastalardan 10'ar kişilik I,n ve IH. grup91 olmak üzere 30 hasta alınmıştır. Gruplar arasında homojenliğin sağlanması amacıyla hastaların yaşı, cinsiyeti, Beden Kitle İndeksi (BKİ), ameliyat süresi, anestezi süresi, ameliyathane, yıkama solüsyonları ve intravenöz sıvıların ısısı açısından eşleştirilmiştir. Gruplar arasında istatistiksel açıdan fark bulunamamıştır (P>0,05). Ameliyat süresince ısı kaybını önlemek için ameliyathanede bütün hastalar KPB sonrasında ameliyat sonuna kadar 37°C su ısısına ayarlanmış hidrotermik battaniye ile ısıtılmaya devam edilmiştir. Yoğun balomda hastaların I. grubu; 40°C Etüv' de ısıtılmış standart hasta battaniyesi, İL grubu; TSE onaylı (Omak marka) elektrikli battaniye, IH. grubu; 37°C su ısısına ayarlanmış hidrotermik battaniye kullanılarak ısı kaybı önlenmiştir. Ameliyat sonrası yoğun bakımda hastaların hemodinamik değerlerini karşılaştırmak için izlenen arteriyal kan basıncı, nabız, hemotokrit, kardiyak indeks, kardiyak output, metabolik değerlerini karşılaştırmak için arteriyal kandan izlenen PH, Parsiyel karbondioksit, Parsiyel oksijen, Bikarbonat, Asit-Baz, Oksijen saturasyonu, koagülasyon değerleri üzerine etkilerini karşılaştmnak için izlenen ACT ve drenaj miktarına olan etkileri açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamamıştır (P>0,05). Çalışmanın sonucunda kullanılan ısıtma araçlarının üçünün de hastalarda ameliyat sonrası hipotermiyi önlemede etkili olduğu ve istatistiksel olarak ısıtma araçları arasında anlamlı fark bulunmadığı belirlenmiştir (P>0,05).
Özet (Çeviri)
92 SUMMARY As a major surgical procedure in open heart surgery many causative patients, such as longer duration of operation and anesthesia extensive skin preparation and exposure, irrigation of mediastinal and thoracal cavities with cold solutions, administration of cold intravenous fluids, cold temperature of operation room and other risk of factors of patient, all can lead postoperative hypothermia application along the cardiopulmonary bypass (CPB) in patients undergoing coronary artery bypass surgery might also increase the risk of postoperative hypothermia. This study was designed to compare the effects of warmed standard blanket, electric blanket and hypothermic blanket on prevention of postoperative hypothermia in patients between 40-69 years old. All data for each patient were collected in patient information and operative data form (suppl 2) that had been filled in operation room, and intensive care observation form (suppl 3) that had been filled in intensive care. All data were statistically processed by SPSS programme in the Computer Analysis Center of Ege University. In statistical analyses, percent and numeric valves were compared Chi-square test and comparison of repetative-periodical measurements were performed by Univariance analysis and Duncan test. 30 patients, who underwent coronary artery bypass surgery between January 1999 and November 1999 in Ege University Cardiovascular Surgery Department and who had suitable conditions, were studied under three separate subgroups in which patients were allocated in equal number (n=10). There was93 not any significant difference between three groups regarding age, gender, Body mass index (BMI), operation time, anaesthesia duration, operation room temperature and temperatures of irrigation solution and intravenous fluid replacements (P>0,05). All patients were kept warm to prevent heat loss during the period between the end of cardiopulmonary bypass and delivery to intensive care by hydrothermic blanket adjusted at 37°C were used for patients in group I, II and HI, respectively heat loss. There was not any significant difference (P>0,05) between three groups regarding arterial blood pressure, Hemotocrit (Htc), Cardiac index (CI), Cardiac output (CO) measurements as hemodynamic parameters in the intensive care; PH, parcial CO2 (PCO2), parcial Oxygen (PO2), base excess (BE), Oxygen saturation (sat) values as metabolic parameters of arterial blood; ACT, total drainage in ml as coagulation and hemostatre parameters. Conclusion of this study suggest that all three different worming devices are equally effective in prevention of hypothermia and there was not any significant difference in effectiveness among them (P>0,05).