Toksik nodüler guatr tanısı ile totaltiroidektomi uygulanan hastalardatiroid karsinomu sıklığı
Thyroid cancer rate in patients underwent total thyroidectomy for toxic nodular goiter
  1. Tez No: 535637
  2. Yazar: ABBAS ALİ TAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR ÇAKIR
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Literatürde toksik nodüler guatr ile ilişkili tiroid knaserinin insidansı, klinik özellikleri ve prognozuna yönelik olarak tartışmalı sonuçlar bulunmaktadır. Mevcut çalışmanın amacı toksik nodüler guatr nedeniyle tiroidektomi yapılan hastalarda tiroid kanser prevelansını, klinik özellikleri ve tümör karakteristiklerini değerlendirmektir. 2006 Ocak ve Şubat 2013 tarihleri arasında multidisipliner bir komite tarafından değerlendirilen ve toksik nodüler guatr nedeniyle total tiroidektomi uygulanan 77 hastanın medikal kayıtları bu çalışmanın amacı doğrultusunda değerlendirildi. Tümörlerin benign (n=63, %81.8) veya malign (n=14, %8.2) olmasına göre hastalar iki gruba ayrıldı. Malign olan hastalarda on hastada (%71.4) tümör tiroid nodülünün içindeydi, 4 hastada ise (%28.6) nodül dışındaydı. Takip boyunca malignitesi olan hiçbir hastada rekürrens veya uzak metastaz veya ölüm görülmedi. Toksik nodüler guatr nedeniyle kalıcı kalıcı tedavi yapılan hastalarda ki insidental tiroid kanser sıklığı göz önünde bulundurulacak olursa tedavinin planlanmasında malignitenin ekarte edilmesi göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
There are contradictory data in the literature regarding the incidence, clinical features, and prognosis of toxic nodular goiter associated with thyroid cancer. The aim of the present study was to evaluate the prevalence of thyroid cancer, clinical features, and tumor characteristics in patients who underwent thyroidectomy due to toxic nodular goiter. The medical records of 77 patients who underwent total thyroidectomy due to toxic nodular goiter after evaluation by a multidisciplinary committee between January 2006 and February 2013 were reviewed in the scope of this study. The patients included in the study were divided into two groups according to the presence of benign (n=63, 81.8%) or malignant (n=14, 18.2%) tumor. In patients found to have malignancy, the tumor foci were inside the thyroid nodule in ten patients (71.4%) and outside the nodule in four patients (28.6%).During the follow-up period, none of the patients with malignancy suffered from recurrence or distant metastasis or mortality. Radioactive iodine and surgical therapy can be used in the treatment of toxic nodular goiter. Considering the frequency of incidental thyroid cancer in patients undergoing definitive treatment for toxic nodular goiter, the exclusion of malignancy must be considered in planning of treatment.