Kemik greft viabilitesinin kemik sintigrafisi ile değerlendirilmesi
The evaluation of bone viability with bone scintigraphy
  1. Tez No: 535665
  2. Yazar: HASAN İKBAL ATILGAN
  3. Danışmanlar: DR. MİKAİL KORAY DEMİREL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Kemik defektleri travma, cerrahi, enfeksiyon, konjenital deformiteler ve malignensiye ikincil oluĢmakta olup, tedavisinde kemik greftleri kullanılmaktadır. Greft canlılığının ve komplikasyonların değerlendirilmesinde kemik sintigrafisi, histolojik değerlendirme ve radyolojik görüntüleme gibi yöntemler kullanılmaktadır. Biz bu çalıĢmada çeĢitli kemik greftlerinin kemik oluĢumu üzerine etkisini kemik sintigrafisi ve histopatoloji ile değerlendirmeyi amaçladık. Yirmi dört adet Yeni Zelanda cinsi tavĢanın bilateral parietal kemiklerine kendi içlerinde gruplar oluĢturularak toplamda 44 adet otojen kemik grefti, trikalsiyum fosfat (TCP), demineralize kemik matriksi (DBM), DBM+TCP kombinasyonu ile DBM+TCP+hyaluronik asit (HA) kombinasyonu uygulandı. 2., 6. ve 12. haftalarda her greft grubundan beĢer tane içerecek Ģekilde tavĢanlara kemik sintigrafisi çekildi. Greft alanlarına çizilen ilgi alanları (ROI) oksipital kemiğe çizilen ROI'lere oranlanarak elde edilen uptake (tutulum) oranları (UO) greft çeĢitleri arasında karĢılaĢtırıldı. Ayrıca 2., 6. ve 12. haftalarda sakrifiye edilen tavĢanlardan greft bölgeleri alınıp histolojik olarak incelendi. Erken hafta (2.
Özet (Çeviri)
Bone defects are seen secondary to trauma, surgery, infection, congenital deformities and malignancy and bone grafts are used in the treatment. Methods such as bone scintigraphy, histological evaluation and radiological imaging are used for the assessment of graft viability and complications. This study aimed to assess the effect of various bone grafts in bone formation with bone scintigraphy and histology. A total of 44 pieces in groups of autogenous bone graft, tricalcium phosphate (TCP), demineralized bone matrix (DBM), DBM+TCP combination, and DBM+TCP+hyaluronic acid (HA) combination were applied to the bilateral parietal bones of 24 New Zealand rabbits. Bone scintigraphies of the rabbits were performed at 2, 6 and 12 weeks, of five grafts in each group. The uptake ratios that were calculated by the proportion of the region of interest (ROI) in the graft region and ROI in the occipital region were compared for graft varieties. In addition, at 2, 6 and 12 weeks the graft areas were taken from the sacrificed rabbits and examined histologically.