Sürdürülebilir tarım ilkeleri kapsamında fiğ+tritikale karışımına tavuk altlığı uygulamasının ot verimi ve kalitesine etkileri
Effects of poultry litter on fodder yield and quality of vetch+triticale mixture on the base of sustainable agriculture system
- Tez No: 535667
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KIZILŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Tavuk altlığı olarak yaygın şekilde odun talaşı kullanılmaktadır. Ancak ülkemizde Elbistan bölgesinde yaygın şekilde bulunan ve yüksek organik madde içeriğine sahip gidya malzemesinin de tavuk altlığı olarak kullanılabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmada, etlik piliçlerin 3 aylık yetiştirme sürelerinin sonunda elde edilen ve odun talaşı ile gidya malzemelerinden oluşan iki farklı altlığın kullanıldığı tavuk gübresi fiğ ve tritikale karışımında organik gübre kaynağı olarak kullanılmıştır. Her iki altlık malzemesinin 400, 800 ve 1200 kg/da dozları organik gübre olarak kullanılmış, tavuk gübresinin ot verimi ve kalitesi üzerine etkileri hem geleneksel yetiştiricilik hem de gübresiz yetiştiricilik ile karşılaştırılmıştır. Araştırma sonucunda, tavuk altlığı uygulamasının geleneksel yöntemle yetiştiricilik uygulamasına kıyasla genel olarak yeşil ve kuru otta fiğ oranını azalttığı, buna bağlı olarak fiğ yeşil ve kuru ot verimlerinin de azaldığı, buna karşılık, özellikle gidya+tavuk gübresi uygulamasının tritikale kuru ot verimini arttırdığı belirlenmiştir. Toplam yeşil ve kuru ot verimi bakımından en yüksek değerler sırasıyla 3822.70 ve 1521.88 kg/da ile 1200 kg/da gidya+tavuk gübresi uygulamasından elde edilmiştir. Tavuk altlığı uygulaması ile yemin protein içeriğinde önemli artışlar olduğu belirlenmiş, en yüksek protein içeriği %13.03 ile yine 1200 kg/da gidya+tavuk altlığı uygulamasından elde edilmiştir. Tavuk altlığının sürdürülebilir tarım veya iyi tarım uygulamalarında kaliteli ot üretimi için başarı ile kullanılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Wood shavings are commonly used as chicken mats. However, it is thought that gyttja material, which is commonly found in Elbistan region and has high organic matter content, can be used for the same purpose.In this study, poultry manure, consists of wood shavings and gyttja used as chicken mats was obtained at the end of 3 months growing period of broiler chickens and was used as a source of organic fertilizer in vetch and triticale mixture. 400, 800 and 1200 kg/da doses of both poultry litter materials were used as organic fertilizers and their effects on herbage yield and quality were compared with both traditional and non-fertilized agricultural systems.As a result of the research, it has been determined that vetch content in fresh and dry forage compared to traditional cultivation practice were generally reduced by poultry litter application, and therefore, forage and hay yield of vetch were decreased but those of triticale were increased. The highest values in terms of total fresh and hay yield were obtained from 3822.70 and 1521.88 kg/da with 1200 kg/da poultry litter application.Significant increases were observed in the protein content of the feed with the application of poultry litter, and the highest protein content was obtained from 13.03% in 1200 kg/da gidya+poultry litter application. It has been determined that the poultry litter can be used successfully for the production of quality fodder on the basis of sustainable agriculture or good agricultural practices.