Genç yaş akut koroner sendrom hastalarında apelin gen polimorfizminin klasik risk faktörleriyle birlikte değerlendirilmesi
- Tez No: 535694
- Danışmanlar: UZMAN MUSTAFA KEŞAPLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genetik, Kardiyoloji, İlk ve Acil Yardım, Genetics, Cardiology, Emergency and First Aid
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Giriş: Bilinen geleneksel (diabetes mellitus, hipertansiyon, hiperlipidemi, aile öyküsü, sigara) ve diğer risk faktörlerinin AKS'yi açıklamada yetersiz kalmasından dolayı klinisyenler farklı risk analizleri yapmaya başlamıştır. Son yıllarda özellikle kardiyovasküler genetik alanında önemli gelişmeler yaşanmıştır. Bu gelişmeler sayesinde AKS'nin oluşumuna katkı sunan birçok gen tanımlanmıştır. Biz de bu tez çalışmasıyla; genç yaş hastalar üzerinde apelin(APLN) gen polimorfizminin AKS oluşumu üzerindeki etkilerini klasik risk faktörleriyle birlikte araştırarak kardiyovasküler genetik alanına katkı sunmayı hedefledik. Gereç ve yöntem: AKS olarak değerlendirilip koroner anjiyografi yapılan 18-45 yaş arası 173 vaka (132 hasta, 41 sağlıklı kontrol) çalışmaya dahil edildi. APLN geninin ilk defa tespit edilen V103V, 6140AG, TGA-Stop-TAA Stop, 6016CA polimorfizmleri ile AKS arasındaki olası ilişkiyi araştırmak için bütün hastalardan steril K3-EDTA'lı tüpe kan örneği alınıp DNA izolasyonu yapıldı. Saflaştırılmış DNA'ların exonik bölgelerinin PCR ve sekanslama işlemleri için Exon Primer programı kullanılarak yapıldı. Sekans analizleri Mutation Surveyor 2.09 Programı kullanılarak analiz edildi. Bulgular: Gen polimorfizmlerinden V103V'nin GG/GT genotipleri ve alel frekansları gruplara göre anlamlı farklılık gösterdi (odds oranı (OR): 2,397 % 95 güven aralığı (GA) 1,174-4,892; p=0,016). Erkek AKS hastaları ve erkek kontrol grubu arasında GG-GT frekans farklılıklarının anlamlılık düzeyinin arttığı görüldü (odds oranı: 0,340 % 95 güven aralığı 0,146-0,794 p=0,011). Diğer polimorfizmlerin (6140AG, TGA-Stop-TAA Stop, 6016CA) ise genotip ve allelerin frekansları arasında anlamlı fark saptanmadı (p=0,522 p=0,694 p=0,665). Sonuç: APLN geni V103V polimorfizminde GG genotipine sahip genç erkek hastalar KAG'de aterosklerotik lezyon varlığı yönünden kontrol grubuna göre yüksek risk altındadır. Bu polimorfizmin AKS gelişiminde yeni bir risk faktörü olarak değerinin belirlenmesi için daha büyük çaplı araştırmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction: The already known conventional (diabetes mellitus, hypertension, hyperlipidemia, family history, smoking) and other risk factors do not suffice to explain ACS; therefore, clinicians have performed different sorts of risk analysis. There have been significant developments in recent years especially in the field of cardiovascular genetics. Many genes that play a role in the development of ACS have been identified thanks to such developments. With this thesis study, we aimed to provide contributions to the field of cardiovascular genetics by exploring the effects of apelin (APLN) gene polymorphism on the development of ACS in young patients together with the conventional risk factors. Material and method: 173 cases (132 patients and 41 healthy controls) aged from 18 to 45 who underwent coronary angiography on the suspicion of ACS were included in the study. In order to study the possible association between V103V, 6140AG, TGA-Stop-TAA Stop, 6016CA polymorphisms of APLN that were detected for the first time and ACS, blood samples were collected from all patients in sterile tubes containing K3-EDTA and DNA isolation was performed. Exon Primer was used to perform PCR and sequencing for the exon regions of purified DNAs. Sequence analyses were performed through Mutation Surveyor 2.09 Software. Results: There was a significant difference between the groups with respect to GG/GT genotypes of V103V polymorphism and allele frequencies (odds ratio (OR): 2,397 95% confidence interval (CI) 1,174-4,892; p=0,016). The significance of the differences between the male ACS patients and males in the control group with respect to GG-GT frequency was observed to increase (odds ratio: 0,340 95% confidence interval 0,146-0,794 p=0,011). No significant difference was found between the genotype and allele frequencies of the other polymorphisms (6140AG, TGA-Stop-TAA Stop, 6016CA) (p=0,522 p=0,694 p=0,665). Conclusion: Young male patients with CAD who have GG genotype of V103V polymorphism of APLN gene are at higher risk of having CAG-confirmed atherosclerotic lesions compared to the control group. There is a need for larger studies in order to clarify the value of this polymorphism as a new risk factor in the development of ACS.