5-sübstitüe-benzimidazol türevi bileşiğin farelerde analjezik ve antienflamatuvar aktivite tarama çalışması
Studies of analgesic and antiinflammatory activities of 5-substitue-benzimidazole derivative compound on mice
- Tez No: 535792
- Danışmanlar: PROF. DR. MECİT ORHAN ULUDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Non-steroidal antienflamatuvar ilaçlar (NSAİİ) ağrı ve enflamasyonda en sık kullanılan ilaçlardır. Ancak gastrointestinal yan etkileri önemli sağlık sorunlarına yol açmakta ve kullanımlarını sınırlamaktadır. Günümüzde yan etkileri daha az, güçlü etkinliğe sahip ve güvenilir NSAİİ'lere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada, in-vitro aktivitesi bilinen 5-sübstitüe-benzimidazol türevi bileşiğin (BRP-7) antienflamatuvar/analjezik aktivitesi ile midede akut ülserojenik etkisi in-vivo olarak araştırılmıştır. BALB/c erkek fareler n=6 olacak şekilde gruplara ayrılmıştır. Antienflamatuvar aktivite tayininde karragenan ile oluşturulan pençe ödemi yöntemi kullanılmış olup, gruplara BRP-7'nin üç farklı dozu (10, 30 ve 100 mg/kg), referans ilaç İBU (İbuprofen, 100 mg/kg), çözücü DMSO (Dimetil sulfoksit) ve SF (Serum fizyolojik) deneyden 30 dakika önce subkütan uygulanmıştır. 0, 90, 180, 270, 315 ve 360. dakikalarda pençe ödemleri ölçülmüştür. BRP-7'nin en güçlü antienflamatuvar dozunun 100 mg/kg olduğu anlaşılmıştır. Zaman/ödem kalınlığı grafiğinde en yüksek antienflamatuvar aktivitenin 270. dakikada oluştuğu tespit edilmiş olup; %antienflamatuvar aktivite BRP-7 için %60.53, İBU için %71.05 bulunmuştur. Analjezik aktivite tayininde p-Benzokinon ile oluşturulan kıvranma testi yöntemi kullanılmış olup, BRP-7 (100 mg/kg), İBU (100 mg/kg), çözücü DMSO ve SF deneyden 30 dakika önce subkütan uygulanmıştır. Analjezik etki; BRP-7 için % 48,1, İBU için %77.8 bulunmuştur. Analjezik aktivite deneylerinden 4 saat sonra ötenazi yapılan farelerin mideleri çıkarılarak, ışık mikroskobu altında ülserojenik aktivite yönünden incelenmiş olup; sonuçlar BRP-7 için 0, İBU için +2 olarak tespit edilmiştir. BRP-7'nin İBU'ya kıyasla antienflamatuvar aktivitesinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı, analjezik aktivitesinin ise daha düşük olduğu ve gastrointestinal yan etki profilinin daha iyi olduğu anlaşıldığından, BRP-7'nin geliştirilmeye değer bir ilaç adayı olduğu düşünülmektedir. Anahtar Kelimeler : Analjezik, Antienflamatuvar, Benzimidazol, BRP-7, NSAİİ
Özet (Çeviri)
Non-Steroidal Anti-Inflammatory Drugs (NSAIDs) are the most commonly used drugs in pain and inflammation. However gastrointestinal side effects cause significant health problems and limit their use. It is needed for more effective and safety NSAID with reduced side effects. In this study, it was aimed to investigate the in vivo antiinflammatory/analgesic activities of the 5-substituted-benzimidazole derivative compound (BRP-7) known the in-vitro activity. BALB/c male mice were divided into groups as n=6. Carragenan-induced paw edema model was used for the antiinflammatory activity. BRP-7 (10, 30, 100 mg/kg), reference drug IBU (ibuprofen, 100 mg/kg), solvent DMSO (Dimethyl sulphoxide) and SF (Normal Saline) were injected subcutaneous 30 minutes before the test. Measurements of paw edema were taken at 0, 90, 180, 270, 315 and 360 minutes. The most potent effect was at 270th minutes in paw edema/time graph. Antiinflammatory effects% were 60.53% for BRP-7 and 71.05% for IBU. p-Benzoquinone-induced writhing test was used for analgesic activity. BRP-7 (100 mg/kg), IBU, DMSO, SF were injected subcutaneous 30 minutes before the test. Results were 48.1% for BRP-7 and 77.8% for IBU. The mice were euthanized and stomachs were resected 4 hours after analgesia tests. The stomachs were examined under light microscope. Ulcerogenic activities were determined as 0 for BRP-7;+2 for IBU. There was no statistically significant difference for the antiinflammatory activity between BRP-7 and IBU. The analgesic activity of BRP-7 was lesser and BRP-7 had a better gastrointestinal side effect profile compared to IBU. BRP-7 is thought to be a drug candidate and worth developing. Key Words : Analgesic, Antiinflammatory, Benzimidazole, BRP-7, NSAID