Ritmik cimnastikte panche denge elementinin pedografik, kassal ve biyomekaniksel çözümlemesi
Pedobarographic, muscular and biomechanical analysis of panche balance on rhythmic gymnastics
  1. Tez No: 535806
  2. Yazar: BERFİN SERDİL ÖRS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. NURTEN DİNÇ, PROF. DR. HAYRİ ERTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Amaç: Çalışmada ritmik cimnastikçilerin panche denge elementini uygulamaları sırasında sergiledikleri kassal aktivasyon stratejilerinin, plantar basınç değişimlerinin ve eklemlerin kinematik parametrelerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya ritmik cimnastik branşında yarışan 15 kadın sporcu katılmış, yarışma seviyelerine göre; elit ritmik cimnastikçiler (ERC) ve amatör ritmik cimnastikçiler (ARC) olmak üzere iki gruba ayrılmışlardır. Destek ayak statik plantar basınç parametreleri (maksimal kuvvet, temas alanı, ortalama basınç, zirve basınç) EMED-XL (Novel Gmbh, Münih, Almanya) elektronik pedografi cihazıyla, alt-üst ekstremite kaslarına (M. Tibialis Anterior, M. Gastrocnemius, M. Peroneus Longus, M. Vastus Lateralis, M. Vastus Medialis, M. Rectus Femoris, M. Biceps Femoris, M. Erector Spinae, M. Deltoid Middle, M. Pectoralis Major, M. Trapez Middle, M. Gluteus Maksimus) ait kassal aktivasyon 16 kanallı kablosuz yüzey elektrotları (Delsys Trigno, USA) ve eklemlerin (savurma bacağı, posterior/anterior superior illiac, lateral malleol, acromion çıkıntı, epicondyle) zamana bağlı açı değişimleri birinci faz, ikinci faz ve üçüncü faz için analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the current study was to analyse muscular activation strategies, plantar pressure changes and kinematic parameters of joints during panche balance element for rhythmic gymnasts. Material and Method: 15 female rhythmic gymnasts, competing at national /international level, attended to study and were divided into two groups: elite rhythmic gymnasts (ERG), amateur rhythmic gymnasts (ARG). Static plantar pressure parameters' of support foot (maximal force, contact area, mean pressure, peak pressure) were measured with EMED-XL (Novel Gmbh, Munich, Germany) pedography platform, lower-upper extremite muscles' muscular strategies (M. Tibialis Anterior, M. Gastrocnemius, M. Peroneus Longus, M. Vastus Lateralis, M. Vastus Medialis, M. Rectus Femoris, M. Biceps Femoris, M. Erector Spinae, M. Deltoid Middle, M. Pectoralis Major, M. Trapez Middle, M. Gluteus Maximus) were recorded by wireless surface EMG (Delsys Trigno, USA) and joints' (swing leg, posterior superior illiac, anterior superior illiac, lateral malleol, acromion, epicondyle) angle changes were analysed for first, second and third phaes of balance.