Toplum ruh sağlığı merkezi'ndeki şizofreni tanısı almış bireylerde uygulanan yönlendirilmiş imgeleme yönteminin bireylerin işlevselliğine etkisi
Effect of the method of guided imagery on the functionality of cases diagnosed with schizophrenia in community mental health center
  1. Tez No: 535903
  2. Yazar: ÖZGE ELGİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL BİLGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikoloji, Nursing, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Araştırmanın amacı, toplum ruh sağlığı merkezindeki şizofreni tanısı almış bireylerde uygulanan yönlendirilmiş imgeleme yönteminin bireylerin işlevselliğine etkisini belirlemektir. Araştırma öntest sontest kontrol gruplu olup,araştırmanın evrenini Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezine kayıtlı N=631 birey ve sürekli gündüz hizmeti alan N=55 şizofreni tanılı birey ve İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezi (TRSM)'ye kayıtlı N=300 birey ve sürekli gündüz hizmeti alan N=30 şizofreni tanılı birey oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini gündüz TRSM'den faydalanan 85 bireyden araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan 48 kişi oluşturmuştur. Çalışma deney grubunda 24 birey, kontrol grubunda 24 birey ile tamamlanmıştır.Güç analizi değeri %98,8'dir.Veri toplama aracı olarak Tanıtıcı bilgi formu, Şizofrenide İşlevsel İyileşme Ölçeği (ŞİLÖ) ve Öznel İyileşmeyi Değerlendirme Ölçeği (ÖİDÖ) kullanışmıştır. Verilerin değerlendirilmesi Statistical Package fort the Social Sciences (SPSS) 20 programında yapılmıştır.Sayısal ölçümler için Mann-Whitney U testi, Wilcoxon testi, tek yönlü ANOVA testi, Ki-Kare testi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan danışanların, sosyodemografik özellikleri açısından yaş ortalaması dışında (p0,05). Uygulama grubu ve kontrol grubu arasındaki ŞİLÖ alt ölçek ve genel toplam sontest puan ortalamaları ve ÖİDÖ sontest puan ortalamaları arasında karşılaştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Effect of The Method of Guided Imagery On The Functionality Of Cases Diagnosed with Schizophrenia in Community Mental Health Center The aim of the research is to determine the effect that method of guided imagery has on the functionality of individuals diagnosed with schizophrenia in community mental health center. The research is pre-test posttest control group and 631 individuals registered in the Community Mental Health Center (CMHC) of Ege University Medical Faculty Hospital and 55 individuals diagnosed with schizophrenia and 300 individuals registered in the community mental health center of Katip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital and 30 individuals diagnosed with schizophrenia who were receiving continuous daytime service comprised the scope of research. The sampling of the research included 48 individuals that fit the inclusion criteria among 85 individuals who benefitted from daytime CMHC. Study was completed with 24 cases in experimental group and 24 cases in control group. The value of power analysis is 98.8 %. As data collection tool, an Introductory Information Form, Functional Remission of General Schizophrenia Scale (FROGS), Subjective Recovery Assessment Scale (SubRAS) were used. Data were evaluated in Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) program version 20. For the numerical measurements, Mann-Whitney U test, Wilcoxon t test, one-way Anova test, Chi- Squared were used. In terms of sociodemographic characteristics of the participants, the difference between the experimental and control groups was found to be statistically insignificant (p> 0.05). A comparison was made between the FROGS and overall total posttest point averages and the SubRAS posttest point averages between the experimental group and the control group.