Dizin Medial Kompartman Osteoartritinde Uyguladığımız Unikondiler Diz Artroplastisi Orta Dönem Sonuçlarımız
Mid-Term Results of Unicondylar Knee Arthroplasty In Medial Compartment Osteoarthritis
  1. Tez No: 535920
  2. Yazar: YUSUF ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Gülhane Askeri Tıp Akademisi Ortopedi ve Travmatoloji kliniğinde Şubat 2010 – Şubat 2014 tarihleri arasında ameliyat edilip en az 7 aylık takipleri tamamlanan 46 hastanın 56 dizine Unikondiler Diz Protezi uygulandı. 44 dize hareketli ara yüz, 12 dize sabit ara yüz kullanıldı. Hastaların orta dönem klinik ve radyolojik sonuçları değerlendirildi. Hastaların 43'ü (%93) kadın, 3'ü (%7) erkek olup ortalama yaş 54 (42-73) idi. Hastaların 10'unun aynı seansta her iki dizine,19'unun sağ dizine, 17'sinin sol dizine unikompartmantal diz artroplastisi ameliyatı uygulandı. Hastaların ortalama takip süresi 29 ay (7-48) idi. UDP uygulanan hastaların tümünde diz anteromedial osteartriti mevcuttu. Hastaların ortalama vücut kitle indeksi 26.3 (24-29) olarak ölçüldü. Çalışma grubunda değişkenlerin ameliyat öncesi ve sonrası karşılaştırılmalarında bağımlı gruplarda t testi kullanıldı. Diz Cemiyeti Skorlamasına göre yapılan değerlendirmede hastaların ameliyat öncesi ortalama diz skoru 54.6 ± 7.5 idi. Ameliyat sonrası dönemde ise ortalama 90,1 ± 6 olarak bulundu. 36 dizde (%82.1) mükemmel, 9 dizde (%16.1) iyi, 1 dizde (%1.8) zayıf sonuç elde edildi. Oxford Diz Skoru'na göre yapılan değerlendirmede diz skoru, ameliyat öncesi dönemde ortalama 24.1 ± 3.2 idi. Ameliyat sonrası dönemde ise ortalama 52.8 ± 4.6 olarak bulundu. Hastaların tümünde ameliyat öncesi döneme göre, ameliyat sonrası dönemde hem diz Diz Cemiyeti skorlarında hem de Oxford diz skorunda artma görülmüştür. Bu artma istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Hastaların ameliyat öncesi diz hareket açıklığı ortalama 116 (110–125) derece iken ameliyat sonrası ortalama 125 derece (115- 140) olarak ölçüldü. Womac skoru 4 parametreden oluşmaktaydı ve her parametrede ameliyat sonrası belirgin düşme saptandı. Değerlerdeki bu düşme istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Vas (vizüel analog skala) skorunda ameliyat öncesi 7.96 ± 1.02'den ameliyat sonrası ortalama 2.29 ± 0.98'e düşüş saptandı ve istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Radyolojik değerlendirmede Modifiye Oxford değerlendirme kriterleri kullanıldı. Hastalarımıza çoğunluğu oxford hareketli ara yüz UDP kullanımının yanında sabit ara yüz farklı UDP implantlarının da kullanılmış olması nedeniyle oxford grubunun oluşturduğu değerlendirme parametrelerinden bir kaçı çıkartılarak genel kabul gören radyolojik parametrelerle radyolojik değerlendirme yapıldı. En fazla zorluk UDP'nin ilk uygulanmaya başlandığı dönemde femoral komponentin medial/lateral yerleştirilmesinde ortaya çıktı. İlerleyen ameliyatlarda femur kondilinin ortası işaretlenerek, peg deliklerinin kondili ortalaması sağlandı ve komponent malpozisyonuna sebebiyet verilmedi. Hiç bir hastada radyolojik olarak implant gevşemesi bulgusuna rastlanmadı. Hareketli ara yüz UDP uygulanan hastalardan 1'inde ara yüz dislokasyonu, Aynı seansta iki dize Oxford hareketli ara yüz UDP uygulanan 2 bayan hastada ameliyat sonrası bir yıla yakın medial ve patello femoral ağrı görüldü. Ara yüz dislokasyonu olan hastaya anatomik ara yüzle revizyon, ağrıları olan hastalara intraartiküler enjeksiyon yapılarak rahatlama sağlandı. Hiçbir hastada revizyon amacıyla TDP'ye geçiş olmadı. Hastaların hiçbirinde ameliyat sonrası dönemde derin ven trombozu ve enfeksiyon bulgularına rastlanmadı. Sonuç olarak unikompartmantal diz artroplastisi medial kompartman artrozunda minimal invaziv cerrahi oluşu, ekstansör mekanizmaya zarar verilmemesi, düşük kan kaybına bağlı transfüzyon ihtiyacının az olması, rehabilitasyon kolaylığı ve hızlı geri dönüş sağlamasına bağlı düşük morbidite ve mortalite oranıyla sık tercih edilen bir cerrahi tedavi seçeneğidir. UDP'de yüksek başarı uygun hasta seçimi ve cerrahi tecrübe ile sağlanmaktadır ve öğrenme eğrisi arttıkça komplikasyon görülme sıklığı da azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study involved 56 unicompartmental knee arthroplasties (UKA) performed in 46 patients between February 2010- February 2014 and had a minimum of 7 months follow-ups, in Gülhane Military Medical Academy Orthopedics and Traumatology Department. 44 mobile-bearing, 12 fixed-bearing prosthesis were applied to patients and middle term clinical and radiological results were evaluated. 43 (%93) patients were female, 3 (%7) were male, the mean age was 54 (42-73). UKP was applied to both knees on 10 patients in one session and to right knee on 19, left knee on 17 patients. The mean follow-up period was 29 (7-48) months. The indication for UKA was anteromedial osteoarthritis in all patients. The average body mass index of the patients was found to be 26.3 (24-29). t test was used for the dependent groups. Two scores were used to evaluate clinical functions and two were used for pain. Mean Knee Society Score was 54.6 ± 7.5 preoperatively, 90.1 ± 6 postoperatively. There were 36 excellent, 9 good and 1 poor results. Mean Oxford Knee Score was 24.1 ± 3.2 preoperatively and 52.8 ± 4.6 postoperatively. Womac score contains of 4 parameters and all parameters were decrased as compared to preoperative results. Mean Visuel analog scala was found 7.96 ± 1.02 preoperatively and 2.29 ± 0.98 postoperatively. Both of them were found statistically significant. The range of motion (ROM) was 116 (110-125) preoperatively and 125 (115-140) postoperatively. Radiological evaluation was performed using Modified Oxford Criterias. The most frequent error was found about the femoral component medial/lateral insertion. Femoral condyle mid-point was marked to obtain the center the peg holes in later surgeries not to cause malposition. Radiological loosening was not seen in any of the patients. In one male patient insert dislocation developed, it was replaced with anatomical insert and reducted. In two patients post surgical patellofemoral pain was observed for almost 1 year, relief was provided by intraarticular injection. A complication causing the transition to revision total knee prosthesis was not observed in any of the patients. Deep venous thrombosis and enfection was not seen in any of the patients postoperatively. In conclusion the major advantages of the unicondylar knee arthroplasty among other surgical procedures applied in single compartment arthritis can be expressed as being minimally invasive, not damaging the extensor mechanism, less loss of blood, ease of rehabilitation postoperatively and providing fast respond. Especially appropriate patient selection and surgical experience provides high success in UKA and inreased learning curve will reduce the incidence of complications.