Unikompartmantal diz protezinin erken ve orta dönem klinik sonuçları
SHORT-TERM and mid-term results of the unicompartmental knee arthroplasty for medial arthritis
  1. Tez No: 458300
  2. Yazar: ALİ VARLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ TOMAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Bu çalışmada dizin medial kompartman osteoartritinde unikompartmantal diz protezi (UDP-UKA) uygulanan hastalarda erken dönem ve orta dönem klinik sonuçlarını değerlendirdik Çalışmamız Ekim 2011-Mart 2016 tarihleri arasında unikompartmantal diz protezi uygulanan ve en az 6 aylık takipleri tamamlanan 36 hastanın (26 kadın, 10 erkek; ortalama yaş 61, dağılım 45-79) 38 dizini kapsamaktadır. Tüm hastalarda çimentolu femoral ve tibial komponentler ile hareketli polietilen insert kullanıldı. Hastaların 12'sinin sol dizine, 22'sinin sağ dizine, 2'sinin her iki dizine UDP uygulandı. Hastaların ortalama takip süresi 39 ay (6-58 ay) idi. Hiçbir hastada insert dislokasyonu, enfeksiyon, pulmoner emboli, derin ven trombozu, nörovasküler yaralanma görülmedi. Hiçbir hastaya revizyon cerrahisi uygulanmadı. Oxford Diz Skoru'na göre yapılan değerlendirmede diz skoru, ameliyat öncesi dönemde ortalama 23,1 (16-37) idi. Ameliyat sonrası dönemde ise ortalama 51,3 (36-58) olarak bulundu. Hospital for Special Surgery Skoru'na göre yapılan değerlendirmede diz skoru, ameliyat öncesi dönemde ortalama 56,4 (37-76) idi. Ameliyat sonrası dönemde iseortalama 82,6 (61-95) olarak bulundu. 18 hasta (% 50) mükemmel, 15 hasta (% 41,7) iyi, 3 hasta (% 8,3) orta grupta yer almaktadır. Diz Cemiyeti Skorlamasına göre yapılan değerlendirmede hastaların ameliyat öncesi ortalama diz skoru 53,3 (35-75) idi. Ameliyat sonrası dönemde ise ortalama 85,2 (65-95) olarak bulundu. 27 hasta (% 75) mükemmel, 6 hasta (% 16,7) iyi, 3 hasta (% 8,3) orta grupta yer almaktadır. Hastaların Diz Cemiyeti Skorlaması fonksiyonel skoru, ameliyat öncesi dönemde ortalama 60 (35-80) idi. Ameliyat sonrası dönemde ise ortalama 80 (60-100) olarak bulundu. Eklem hareket açıklığı ameliyat öncesi dönemde ortalama 108,5 (90-130) idi. Ameliyat sonrası dönemde ise ortalama 126,6 (115-140) olarak bulundu. Sonuç olarak; düşük morbidite, minimal kemik ve yumuşak doku rezeksiyonu, yüksek hasta memnuniyeti ve en azından mevcut hareket açıklığını koruyabilmesi gibi önemli avantajlara sahip olan UDP ile; doğru endikasyonla seçilmiş hastalarda iyi bir cerrahi teknik ile medial kompartman osteoartritinde, erken-dönem ve orta-dönemde mükemmel yada iyi sonuçlar alınmaktadır .
Özet (Çeviri)
ABSTRACT İn this study, we evaluated short-term and mid-term clinical results of the unicompartmental knee arthroplasty (UKA-UDP) in patients with medial compartment arthritis. This study involved 38 unicompartmental knee arthroplasties (UKA) performed in 36 patients (26 females, 10 males; mean age 61years, range 45 to 79) operated between October 2011 and March 2016 and had a minimum of 6 month follow-ups. All femoral and tibial components were cemented and mobile tibial polyethylene inserts were used in all the patients. Unicompartmental knee arthroplasty was performed in 12 left and 22 right knees and 2 bilaterally. The follow up period was 39 (6-58) months on the average. Complications such as insert dislocation, infection, pulmonary embolism, deep venous thrombosis or neurovascular injury were not observed. None of the patients required revision surgery. Oxford Knee Score was 23,1 (16-37) preoperatively and 51,3 (36-58) postoperatively. Hospital for Special Surgery Knee Score of the patients was 56,4 (37-76) preoperatively and 82,6 (61-95) postoperatively. There were 18 excellent, 15 good and 3 fairresults. Knee Society Score was 53,3 (35-75) preoperatively, 85,2 (65-95) postoperatively. There were 27 excellent, 6 good and 3 fair results. Knee Society functional score was 60 (35-80) preoperatively and 80 (60-100) postoperatively.The range of motion (ROM) was 108,5 (90-130) preoperatively and 126,6 (115-140) postoperatively. In conclusion, having important advantages such as low morbidity, minimal bone and soft tissue resection, high patient satisfaction and conserving at least the preoperative ROM, UKA (UDP) gives excellent or good short-term and mid-term results in the treatment of medial compartment osteoarthritis with proper patient selection and strict adherence to the surgical technique.