Farklı materyaller kullanılarak yapılan inleylerde oluşan stresin sonlu elemanlar stres analizi yöntemiyle incelenmesi
The investigation of stress formed in inlays fabricated from different materials by finite element stress analysis
  1. Tez No: 535942
  2. Yazar: FİKRET YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRKAN GÜR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Farklı Materyaller Kullanılarak Yapılan İnleylerde Oluşan Stresin Sonlu Elemanlar Stres Analizi Yöntemiyle İncelenmesi Bu çalışmanın amacı, altın, kompozit ve porselen inleylerde vertikal ve lateral kuvvetler altında oluşan streslerin üç boyutlu sonlu elemanlar stres analiz yöntemiyle incelenmesidir. Bu amaçla, MOD inley kavitesi açılarak direkt kompozit inley yapılan alt ikinci molar dişten kesitler alınarak gerçek üç boyutlu matematiksel model bilgisayar ortamında oluşturulmuştur. SAP 90 programı kullanılarak dört farklı grupta vertikal ve lateral kuvvetler altında oluşan stresler Von Misses stres değerleri cinsinden saptanmıştır. Altın, kompozit ve porselen inleylerde vertikal ve lateral kuvvetler altında mesial basamakta oluşan en yüksek stres değeri 37.5 MPa ile kompozit ve porselen inleylerde saptanırken, en düşük değer 2.5 MPa ile altın Meyde saptanmıştır. Altın, kompozit ve porselen inleylerde vertikal ve lateral kuvvetler alfanda distal basamakta oluşan en yüksek stres değeri 27.5 MPa ile kompozit inleyde saptanırken, en düşük değer 2 MPa ile alfan inleyde saptanmıştır. Alfan, kompozit ve porselen inleylerde vertikal ve lateral kuvvetler alfanda okluzal tabanda oluşan en yüksek stres değeri 45 MPa ile 87 kompozit Meyde saptanırken, en düşük değer 2.50 MPa ile altın inleyde saptanmıştır. Sonuç olarak; altın, kompozit ve porselen inleylerde vertikal ve lateral kuvvetler altında, okluzal taban ile vertikal yük altında mesial basamakta ve lateral yük altında distal basamakta oluşan stresler karşılaştınldığmda her üç inley tipinde istatistiksel olarak anlamlı (P0.001) bulunmuştur. Gerçek diş kullanılarak yapılan bu çalışmada bu dişin üç boyutlu matematiksel modele aktarılmasıyla in-vivo şartların diğer stres analiz yöntemlerine nazaran daha iyi taklit edildiği ve gerçek değerlere yaklaşıldığı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Investigation of Stress Formed in Inlays Fabricated From Different Materials by Finite Element Stress Analysis The purpose of this study was to investigate the stresses formed under the vertical and lateral forces in gold, composite and porcelain inlays by three dimensional finite element stress analysis method. For this purpose a MOD inlay cavity was performed and sections were obtained from the second lower molar tooth to which direct composite inlay applied. Then real three dimensional mathematical model was established by computer. The stresses formed under the vertical and lateral forces in four different groups were examined by SAP 90 program in terms of Von Misses stress values. The highest stress value occurred in the mesial step, under the vertical and lateral forces was found to be 37.5 MPa in composite and porcelain inlays and the lowest value was found to be 2.5 MPa in gold inlay. The highest stress values occurred in the distal step, under the vertical and lateral forces was found to be 27.5 MPa in composite inlay and the lowest value found to be 2 MPa in gold inlay. 89 The highest stress values occurred in the occlusal base, under the vertical and lateral forces was found to be 45 MPa in composite inlay and the lowest value was found to be 2.50 MPa in gold inlay. When the stresses in gold, composite and porcelain formed under the vertical pressure in occlusal base and mesial step, and formed under the lateral pressure in distal step were compared, statistically important results were found in each inlay type (PO.001). The stress difference between composite inlay and porcelain inlay under the vertical pressure in mesial step, and the stress difference between composite inlay and gold inlay under the vertical pressure in the distal step were found to be statistically unimportant (P>0.001). As a result, By transferring the natural tooth to the three dimensional mathematical model, the in-vivo conditions were found to be better copied than the conditions obtained from other stress analysis methods, and the values obtained were found to be more close to the real values.