Hilafetine kadar Hz. Osman
Hz. Osman untilhis caliphacy
  1. Tez No: 536050
  2. Yazar: MURAT AKARSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ HİZMETLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Hz. Osman Kureyş kabilesinin zengin ve saygın kolu olan Ümeyye ailesinin bir ferdi olarak MS. 576 yılında Taif'de doğdu. Babası Affan b. EbilÂsannesi ise ErvabintKureyz'dir. Hz. Ebubekir'in teşvikleri sonucu Müslüman oldu. Müslüman olması sonrası Rasulullah'ın kızı Rukiyye ile evlendi, onunlaHabeşistan hicretine katıldı. Rasulullah ile beraber Bedir dışındaki tüm savaşlara katıldı. Eşi Rukiyye'nin Bedir savaşı sırasında vefatı sonrasında Rasulullah'ın diğer kızı Ümmü Gülsüm ile evlendi. Rasulullah'ın vefatı sonrasında Hz. Ebubekir ve Hz. Ömer'in halifeliği dönemlerinde onlarla birlikte çalıştı.644 yılında ise Müslümanların dördüncü halifesi olarak seçildi.
Özet (Çeviri)
Osman wasbornin A.D. 576 in Taif , as a member of UmayyadFamilywhichbelongsto a richandrespectedbranch of theQurayshTribe. Hisfather Affan is son of Abilandthegrandson of Umeyye. His motherErva, thegirl of Qureyz.He became a moslembytheencouragement of Ebu Bekir.After he became a moslem, he marriedwithRukiyye, girl of HolyProphetandjoinedwith her tothefirstandsecondimmigrationsmadetoEthiopia. He participatedallthewars of HolyProphetexceptthe Bedir war. Afterthedeath of his wifeRukiyye, duringthe Bedir War, he marriedwithUmmuGulsum, theothergirl of theProphet. Afterthedeath of Prophed he workedforreigns of Ebu Bekir andOmarand in AD 644 he becamethehead of Muslimsas thethirdcaliphate.