Depresör anguli oris kompozit flebinin transferinde mental sinirin korunmasının gerekliliği
Requirement of the protection of mental nerve during the adaptation of depressor anguli oris composite flap
- Tez No: 536078
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET OĞUZ YENİDÜNYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Geniş alt dudak defektlerinin kapatılmasında iyi estetik ve fonksiyonel sonuçlar elde etmek için cerrahların çabası halen devam etmektedir. Depresör anguli oris kası ile alt dudak rekonstrüksiyonu Tobin tarafından 1983 yılında tanımlanmıştır. Depresör anguli oris flebinin kompozit flebi duyusunun mental sinir tarafından taşındığı bu nedenle hazırlanması esnasında mental sinirin korunması gerektiği savunulmuş ve bu sav üzerine daha sonra yeterli araştırma yapılmamıştır. Depresör anguli oris kompozit flebi mental sinirin korunduğu zaman rotasyon arkının kısıtlı olması ve bu durumun gerektirdiği dezavantajlar nedeniyle günümüzde az tercih edilen fleplerdendir. Flep tanımlandığı günden itibaren duyusu hakkında ilk çalışma Yenidünya ve arkadaşları tarafından 2000 yılı Haziran PRS dergisinde yayınlanmıştır. Çalışmamızda öncelikle kliniğimizde alt dudak girişim yapılacak olan hastalara bilateral mental sinir bloğu uygulanmış ve oluşan anestezi alanı işaretlenmiştir. Depresör anguli oris flebinin bu alanın lateralinde kaldığını gözlemledik. Yapılan anatomik çalışmaları derlediğimizde flebin üzerindeki cilt adasının duyusunu bukkal sinir tarafından taşındığı saptadık. Kliniğimize alt dudakta kitle şikayeti ile başvuran ve kitle eksizyonu sonrasında %30 un üzerinde defekti olan 16 hastaya mental sinir korunmaksızın DAO fleple rekonstrüksiyon yaparak duyu, fonksiyon ve estetik açıdan flebi değerlendirdik.
Özet (Çeviri)
The surgeons are still trying to provide good aesthetic and functional results with the closure of the wide lower lip defects. Tobin et al, described the lower lip reconstruction with the depressor anguli oris muscle flap in 1983. When preparing the depressor anguli oris composite flap, it is a well known fact, that the mental nerve must be spared in order to achieve adequate sensation, however no further studies have been conducted until now. Depressor anguli oris composite flap is being chosen less nowadays, due to the limited arc of rotation in order to protect the mental nerve and the disadvantages of this situation brings. Yenidunya and associates published their first study on the reinnervation of this flap in 2000. In this study, initially bilateral mental nerve block with lidocaine was applied to the patients whom lower lip surgery are planned and the anesthetic area were marked. We observed that anesthetic area of the original depresor anguli oris composite flap described by Tobin, remained to the lateral side of the marked area. Gathering the result of the anatomic studies done previously, we found that the sense of skin over the flap was innervated by the buccal nerve. We evaluated the depressor anguli oris composite flap in terms of sensation, motor function and aesthetic result through 16 patients, who admitted to clinic with a lower lip mass that resulted with a 30 % defect after resection of the tumor.