Hemifasial spazmı olan hastalarda botulinum toksin uygulaması sonrası kontralateral fasial kaslarda toksinin bölgesel difüzyonu ve nöromusküler bileşkeye etkileri
The regional diffusion into the contralateral facial muscles and the neuromuscular junction effects of botulinum toxin on patients with hemifacial spasms
- Tez No: 570354
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FEVZİ ÖZTEKİN, DR. YASEMİN EREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Hemifasial spazm (HFS), yüzün tek tarafında yedinci kranial sinirin inerve ettiği kaslarda, başlangıçta ilerleyici, istemsiz, düzensiz, klonik veya tonik hareket bozukluğu olup, en sık fasial sinirin kök çıkış (REZ) bölgesinde vasküler yapılar tarafından kompresyonu sonucu gelişir. Tedavide birincili hedef etkilenmiş fasial kaslara, orbicularis oculi, corrugator, frontalis, zygomaticus major, buccinator ve depressor anguli oris'e botulinum toksin enjeksiyonları uygulanmasıdır. Genellikle botulinum toksininin dokulara difüze olduğu bilinse de yayılım boyutu ve klinik önemi tartışmalıdır. Uzun yıllar botulinum toksin tedavisi uygulanan bazı hemifasial spazm hastalarında gözlemlediğimiz kontralateral yüz kaslarında seğirmeler bizi toksinin yayılma etkisini araştırmaya yönlendirdi. Prospektif randomize olarak tasarlanmış çalışmada HFS tanılı 19 kadın, 20 erkek hasta (19-65 yaş) değerlendirildi. Botulinum toksin enjeksiyonu uygulamadan önce ve tedaviden 4 hafta sonra orbicularis oculi kasında elektrofizyolojik yöntemlerle etkinlik ve difüzyon parametreleri (BKAP; amplütüd, TLEMG; MCD ve jitter analizi) değerlendirildi. Tedavi uygulanan orbikularis oculi kasının BKAP; amplütüd değerlerinde önemli ölçüde azalma gözlenmiştir. Kontralateral BKAP; amplütüd değerlerinde de azalma gözlenmiştir. Nöromüsküler iletim bozukluğunu değerlendirmek amacıyla kontralateral orbicularis oculi kasında botulinum toksini enjeksiyonu öncesi ve enjeksiyondan 4 hafta sonra Jitter analizi yapıldı. Sonuclar ortlama jitter değerinin önemli oranda artışını gösterdi. Sonuç olarak biz uzun yıllar tekrarlayan tedavi uygulnan hastalarda jitter değerinin daha yüksek olduğunu gözlemledik.
Özet (Çeviri)
Hemifacial spasım (HFS) is characterized by initially progressive, involuntary, irregular, clonic or tonic movements of muscles innervated by the seventh (facial) cranial nerve on one side of the face and is most often result of vascular compression of the facial nerve at the root exit zone. Treatment of this condition primarily includes botulinum toxin injections targeting the affected facial muscles, namely the orbicularis oculi, corrugator, frontalis, zygomaticus major, buccinator and depressor anguli oris. It is generally agreed that diffusion of botulinum toxin occurs, but the extent of the spread and its clinical importance are disputed. The twitching on the contralateral facial sides in some of the patients with hemifacial paralysis, whose having treatment of botulinum toxin for years prompted us to investigate the spreading effect. The study was designed as prospective randomized and were evaluted 19 female, 20 male patients (19-65 years) with Hemifacial spasm diagnosed . Parameters of efficacy and diffusion (CMAP; SFEMG; MCD and jitter analysis) in both orbicularis oculi muscles were assessed at baseline, before botulinum toxin injection and 4 weeks following injection. CMAP of the threated orbicularis oculi muscles was significantly reduced. Contralateral CMAP reduction was observed too. Jitter analysis was performed, in order to assess neuromuscular transmission failure in the contralateral orbicularis oculi, at baseline before botulinum toxin injection and 4 weeks after the injection.The results showed the mean jitter value was significantly increased. We observed higher jitter values in patients receiving repeated treatment for years.