Otizm spektrum bozukluğu tanılı çocukların 6-12 yaş arası sağlıklı kardeşlerinde psikiyatrik bulgular
Psychiatric findings in healthy 6-12 years aged siblings of children with autism spectrum disorder
  1. Tez No: 536087
  2. Yazar: EMİNE MERVE KALINLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİYE TOROS
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Otistik çocukların birinci derece akrabalarında eşik altı psikiyatrik bozukluklar artabilir. Dolayısıyla, bu çalışmanın amacı, DSM V'e göre Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) tanılı çocukların sağlıklı gelişim gösteren kardeşlerinin psikiyatrik bulgularının değerlendirilmesi ve bu bulguların sosyodemografik verilerle ve OSB'li kardeşin otizm derecesiyle ilişkisinin incelenmesidir. Çalışmaya Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği'nde takip edilen DSM V'e göre OSB tanılı 60 hastanın sağlıklı gelişim gösteren 60 kardeşi alındı.OSB'li çocukta OSB'nin şiddetini derecelendirmek amacıyla Çocukluk Otizmi Derecelendirme ÖlçeğI (ÇODÖ) uygulandı. Sağlıklı kardeşlerin psikiyatrik bulgularını değerlendirmek için de Güçler ve Güçlükler Anketi (GGA), Çocuklar İçin Depresyon Ölçeği (ÇDÖ), Çocuklar için Durumluk ve Sürekli Anksiyete Ölçeği (ÇDSKE), Çocuklar için Yale-Brown Obsesif Kompulsif Ölçeği (ÇY-BOKÖ) uygulandı. Ayrıca sosyodemografik verilerin toplanması amacıyla araştırmacılar tarafından oluşturulan bilgi formu kullanıldı. Çalışma grubumuzdaki OSB'li çocukların sağlıklı kardeşlerinde dikkat eksikliği ve aşırı hareketlilik, davranış ve akran sorunları ölçek puanları popülasyona göre yüksek iken, duygusal sorunlar, depresif ve anksiyöz belirtilere ait ölçek puanlarında herhangi bir artış saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Under-age psychiatric disorders may increase in the first-degree relatives of autistic children. Therefore, the aim of this study was to evaluate the psychiatric findings of the healthy-growing siblings of children with autism spectrum disorder according to DSM-V and to investigate the relationship of these findings with sociodemographic data and the degree of autism in the ASD. Sixty healthy siblings of 60 patients diagnosed as Autism Spectrum Disorder according to DSM-V were enrolled in the study, which were followed up in Mersin University Medical Faculty Department of Child and Adolescent Psychiatry.Childhood Autism Rating Scale (CARS) was applied to evaluate the severity of ASD in children with ASD. For evaluating the psychiatric findings of healthy siblings, The Strengths and Difficulties Questionnare, Children Depression Inventory, State-Trait Anxiety Inventory For Children and Yale-Brown Obsessive-Compulsive Scale for Children were applied. In addition, the data form created by the researchers was used to collect sociodemographic data.