Malign kemik tümörlerinde biyolojik rekonstrüksiyon
- Tez No: 536124
- Danışmanlar: PROF. DR. BEDİİ ŞAFAK GÜNGÖR, UZMAN YAMAN KARAKOÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Malign kemik tümörlerindeki kemik yıkımı ve uygulanan cerrahi girişimler sonrası meydana gelen kemik defektlerinin giderilmesi, hastanın fonksiyonelliğinin sağlanması ve yaşan kalitesi bakımından baş edilmesi gereken önemli bir sorundur. Bu mevcut sorunun çözümü için yıllardır birçok tedavi alternatifi uygulanmaktadır. Bu alternatif tedavi yöntemlerini birbiri ile kıyasladığımızda uygulanması gereken ideal rekonstrüksiyonun nasıl olması gerektiği sorusunun cevabı bulunabilir. Ana hatları ile ideal rekonstrüksiyon; ağrısız, fonksiyonel, kalıcı, tekrarlayan ek cerrahiler gerektirmeyen ve tamamen insan doğasına uygun olmalıdır. Özellikle kemoterapi ve radyoterapi protokollerinin uygulanması ve bu protokollerin sağladığı uzun sağkalım süreleri sonucu malign kemik tümörlü hastalarda ideal rekonstrüksiyon beklentileri artmıştır. Oluşan kemik defektlerinin“yaşayan kemik doku”ile tamir edilmesi olarak da adlandırılabilen“biyolojik rekonstrüksiyon”terimi diğer tedavi seçenekleri içinde ideal rekonstrüksiyon hedeflerini sağlamaktadır. Özellikle; kemik tümörlerinin en sık görüldüğü genç erişkinlerde ve büyüme potansiyeli devame eden çocukluk yaş grubunda bu hedefler daha da anlam kazanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The closure of bone defects due to malignant bone tumors and after surgical inventions is a challenge for life quality and function of patient. Many treatment alternatives have been demonstrated to solve the problems for years. The answer of the question of“ how the ideal treatment has to be ”could be found with the comparisons among these alternatives. The ideal reconstruction with the main aspects has to be painless, functional, durable, no need for repeated surgeries and completely harmonius with the body nature. The long survival rates with the improvements of chemotherapy and radiation therapy protocols increased the life expectations of patients with malignant bone tumors for the ideal reconstructions. The main targets of ideal reconstruction aim among the treatment alternatives could be achieved with the term of“ biological reconstruction”that could be qualified as the repair of the defects with the living tissue. Especially these targets gain more sense in children and young adults with the high rate of malignant bone tumor incidences. We performed biological reconstructions in 17 cases with the detailed planning after diagnosis with the comprehensive clinical and radiological evaluations and the active neoadjuvant chemotherapy if it is required. The problems in the treatment period and the functional results were evaluated.