Rotator manşet onarımı yapılan hastalarda video destekli eğitimin üst ekstremite sorunları ve işlevlerine etkisi
The effect of video assisted training on upper extremity problems and functions in patients undergoing rotator cuff repair
  1. Tez No: 536139
  2. Yazar: CANAN KANAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLAY ALTUN UĞRAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Araştırmada, rotator manşet onarımı yapılan hastalara verilen video destekli eğitimin üst ekstremite işlevlerine ve sorunlarına etkisini belirlemek amaçlandı. Randomize kontrollü deneysel bu araştırmanın örneklemini 01 Eylül 2017-30 Haziran 2018 tarihleri arasında bir üniversite hastanesinin ortopedi ve travmatoloji kiliniğine yatan 48 elektif rotator manşet onarımı uygulanan hasta oluşturdu. Araştırmada çalışma grubuna (n=24) video destekli eğitim verilirken; kontrol grubuna (n=24) rutin hemşirelik bakımı uygulandı. Araştırmada cerrahi girişim öncesi, sonrası 6. hafta ve 3. ay omuz işlevleri Modifiye Constant-Murley (MCM) puanı; omuz sorunları ise Kol, Omuz ve El Sorunları Anketi (DASH) ile değerlendirildi. Verilerin analinizinde, tanımlayıcı istatistikler, ki-kare, bağımsız gruplarda t-testi ve Mann Whitney U testi; tekrarlı ölçümlerde varyans analizi (Repeated ANOVA); çoklu karşılaştırmalarda Contrast test kullanıldı. Araştırmada çalışma ve kontrol grubundaki hastaların cerrahi girişim öncesi DASH puanları, cerrahi girişim sonrası 6. haftadaki DASH puanından, cerrahi girişim sonrası 6. haftadaki DASH puanı ise cerrahi girişim sonrası 3.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to determine the effect of video assisted training on upper extremity problems and functions in patients undergoing rotator cuff repair. The sample of this randomized controlled experimental research consisted of 48 patients who underwent elective rotator cuff repair at orthopedics and traumatology clinic of a university hospital between 01 September 2017 and 30 June 2018. In this research, video assisted training provided to the study group (n=24), routine nursing care was applied to the control group (n=24). In the research, preoperative, postoperative 6th week and 3rd month shoulder functions were evaluated with Modified Constant-Murley (MCM) score and shoulder problems were evaluated with Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand (DASH). The data were analyzed using descriptive statistics, the chi square test, the independent groups t test and Mann Whitney U test, one-way analysis of variance (Repeated ANOVA) and the Contrast test for multiple comparisons.