St yükselmesiz akut koroner sendrom hastalarında niasinin hs-crp üzerine etkisi
The effects of niacin on hs-crp levels in patients with non st elevated acutecoronary syndrome
  1. Tez No: 536159
  2. Yazar: EMİR KARAÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLYAS ATAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Niasin temel olarak HDL kolesterol düzeyini artıran, aynı zamanda plak stabilizasyonu ve ateroskleroz ilerlemesini yavaşlatarak plak rüptürünü önleyen lipid profilini düzenleyici bir ajandır. Fakat ST yükselmesiz akut koroner sendromlarda kullanımının ateroskleroz ve inflamatuvar parametreler üzerine etkisi hakkında yeterli veri yoktur. Biz bu çalışmada ST yükselmesiz akut koroner sendrom ile başvuran dislipidemik hastalarda standart tedaviye eklenen uzamış salınımlı niasin tedavisinin; önemli bir inflamasyon belirteci olan hs-CRP düzeylerine olan etkisini değerlendirmeyi amaçladık. Prospektif randomize yöntemle, Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji kliniğinde, optimal tedavi almakta olan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 48 ST yükselmesiz akut koroner sendrom hastası çalışmaya dahil edildi. Hastalar niasin (25 hasta, 16 erkek, ortalama yaş 63±12) veya kontrol grubuna (23 hasta, 14 erkek, ortalama yaş 64±13) demografik özelliklerine göre randomize edildi. Niasin grubunda optimal tedaviye 1 ay süreyle uzamış salınımlı 500 mg niasin eklendi, kontrol grubunda ise optimal tedaviye devam edildi. hs-CRP ölçümü için kan numuneleri hastaneye ilk başvuruda, koroner bakım ünitesinde yatışın 72. saatinde ve tedavinin 1. ayında alındı. Grupların demografik, klinik ve başlangıçtaki laboratuvar özellikleri benzerdi. Her iki grubun bazal ve 72. saat hs-CRP seviyeleri benzerdi fakat 1. ay hs-CRP seviyeleri niasin grubunda kontrol grubuna göre belirgin olarak daha düşüktü (niasin grubunda 2,9±2,2; kontrol grubunda 5,9±5,8. p= 0,034). İzlemde niasin grubunda HDL kolesterol düzeyinde istatistiksel olarak anlamlı olmayan artış saptandı. Kontrol grubunda 1. ayda HDL kolesterol düzeyinde değişiklik yoktu. Kontrol grubunda 2 ölüm görülürken niasin grubunda hiç ölüm yoktu. 7 hastada niasine bağlı olduğu düşünülen yan etkiler görüldü ancak hiçbir hastada ilacın kesilmesi gerekmedi. Bu çalışmada elde edilen sonuçlar optimal tedaviye eklenen düşük doz uzamış salınımlı niasin tedavisinin ST yükselmesiz akut koroner sendrom hastalarında önemli bir inflamatuvar parametre olan hs-CRP' de belirgin azalma sağladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Niacin, a potent agent for raising high density lipoprotein cholesterol levels is able to prevent rupture by stabilizing plaque and reducing the rate of atherosclerosis progression. But its effects on surrogate markers of atherosclerosis and inflammatory markers in non ST elevated acute coronary syndrome are less clear. In this study, we studied the effects of niacin on hs-CRP and cholesterol levels in non ST elevated acute coronary syndrome patients. In this prospective, randomised open study, 48 non ST elevated acute coronary syndrome patients; receiving optimal medical therapy and accepted to participate to the trial; were randomised to niacin group (25 patients, 16 male, mean age 63±12 years) or control group (23 patients, 14 male, mean age 64±13 years) according to their demographic findings. Niacin slow released form 500 mg/day was added to medical treatment regime for one month in niacin group and only optimal medical therapy was continued in control group. Blood samples for hs-CRP were obtained from patients at admittance to coronary care unit, in third day and in first month of the treatment. Blood samples for cholesterol levels were obtained before and 30 Baseline demographic, clinical and laboratory characteristics were similar in both niacin and control groups. Baseline and 3 day after the treatment. rd day hs-CRP levels were similar in both groups but hs-CRP level in niacin group at 1st month was significantly lower than control group (2,9±2,2 in niacin group; 5,9±5,8 in control group; p= 0,034). In the follow up HDL cholesterol level was increased in niacin group but this difference was not significant. In the control group, HDL cholesterol levels were not changed at 1st month. Two deaths were seen in control group, there was no death in niacin group. Drug related side effects were seen in 7 patients in niacin group but no patients discontinued the niacin. v Our findings demonstrated that, the addition of low dose niacin therapy to the optimal therapy in non ST elevated acute coronary syndrome patients causes a significant decrease in an important inflammatory parameter hs-CRP