Iran's relations with the united states and western europebetween 1997-2001
İran'ın 1997-2001 yılları arasında Amerı̇kabı̇rleşı̇k Devletlerı̇ ve Batı Avrupa ı̇le ı̇lı̇şkı̇lerı̇
  1. Tez No: 536192
  2. Yazar: AYŞE ÖMÜR ATMACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİHA ALTUNIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu tezin amacı 1997-2001 yılları arasında İran'ın Amerika Birleşik Devletleri ve Batı Avrupa ile ilişkilerini incelemektir. Buna göre, tez üç ana bölümden oluşmaktadır. Tezin ilk bölümünde İran İslam Cumhuriyeti'nin dış politikasının tarihsel geçmişi özetlenmiştir. Bu bağlamda 1979 İslam Devrimi, devrimin dış politikaya etkileri ve İran'ın batı ile ilişkileri incelenmektedir. İslam Devrimi'nden sonra İran'ın Amerika Birleşik Devletleri ile ilişkiler ideolojik ve politik nedenler dolayısıyla zarar görmüştür. Ancak Batı Avrupa ile ilişkileri İslam devriminden sonra karşılıklı ekonomik çıkarlarlar sonucu yapıcı olmuştur. Tezin bu kısmında İran'ın Batı ya yönelik ikili politikası da incelenmektedir. İkinci bölümde İran'daki 1997 seçimlerinin Amerika Birleşik Devletleri ve Batı Avrupa üzerindeki etkileri tartışılmaktadır. Bu bölümde ayrıca Muhammed Hatemi'nin dış politika söylemine ve batılı ülkelerin olumlu tepkilerine de değinilmektedir. Üçüncü bölümde Hatemi'nin birinci başkanlık döneminde İran'ın Batı Avrupa ve İran'ın Amerika Birleşik Devletleri ile ilişkileri incelenmektedir. Devrimden yirmi yıl sonra Muhammed Hatemi'nin seçilmesiyle İran dış dünyaya açılmaya başlamıştır. Bu kısımda ilişkilerde bu dönemde neyin yeni olduğu tartışılmaktadır. Sonuç olarak, bu tez İran'da reformcuların 1997 zaferinin bir sonucu olarak İran'ın devrimci dış politikasının ve İran'ın uluslararası imajının değiştiğini ileri sürmektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is to analyse Iran's relations with the United States and Western Europe between 1997 and 2001. Accordingly, the thesis consists of three main parts. In the first part of the study, a historical background of the foreign policy of Islamic Republic of Iran is outlined. In this context 1979 Islamic Revolution, impacts of the Revolution on the foreign policy and Iran's relations with the West are examined. After the Islamic Revolution, relations with the United States have deteriorated because of ideological and political reasons. However, Iran's Relations with Western Europe have always been constructive as a result of mutual economic interests. In this part of the thesis Iran's different policies toward the“West”are also examined. In the second part, the impacts of the 1997 presidential elections in Iran on the United States and Western Europe are discussed. In this part, foreign policy discourse of Mohammad Khatami and positive reactions of the Western countries is also elaborated. In the third part, relations between Iran and the United States and relations between Iran and Western Europe are examined. After twenty years of the Revolution, with the election of Mohammad Khatami Iran started to open to the rest of the world. In this part, what the new is in the relations is discussed. Finally, this thesis concludes that as a result of moderate victory of 1997 the revolutionary foreign policy discourse and Iran's international image changed.