Türkiye'de ekstremist gruplardan Hizbullah
Hezbollah, one of the extremi̇st groups i̇n Turkey
  1. Tez No: 547101
  2. Yazar: ERCAN TOPÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RAFET ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Günümüzde bazı devletlerin ekonomik veya politik çıkarları gereği, bir kısım devletlerin ise, uluslararası alanda kendi milli politikaları ile çatışan diğer devletlere karşı dolaylı yıpratma ve dayatma yöntemi olarak terörizmi bir maşa olarak kullanmaları sonucu terörizmin boyutları genişlemiş ve uluslararası bir nitelik kazanmıştır. Bu durum sadece yakın ve orta doğuda değil, dünya yüzeyinin genelini kapsamaktadır. Bugün Afganistan'da, Pakistan'da kimler oyun oynuyorsa, Arabistan'da, Yemen'de, Kuveyt'te, Ürdün'de bunlar oyun oynamaktadırlar. Enerji kaynakları bakımından zengin olan yakın ve orta doğuda, istedikleri şekilde enerjiden pay alabilmek için bir yarış içinde olan ABD, İngiltere, Almanya, Fransa ve Rusya gibi ülkeler ile enerjiden çok kendi güvenliği ve topraklarını genişletme hevesinde olan İsrail, bazı paydalarda birleşmektedirler. Bu ülkeler; bölge ülkelerinin çıkaracakları sesleri kısmak için zamanında terör örgütleri kurdurup, bu terör örgütleri ile istedikleri bölgede kargaşa çıkararak, bölge ülkelerine barış ve demokrasi adına müdahale etmekte ve bu şekilde buraların ekonomik kaynaklarını da sömürmektedirler. Bütün Dünya sol görüşlü terör örgütlerinin Rusya menşeli, radikal dinci terör örgütlerinin ise İran menşeli olduğunu benimsemiştir. Elbette ki Rusya ve İran'ın terör örgütleri ile ilişkileri göz ardı edilemez, lakin dünya yüzeyinde terör örgütlerinin kurulup yönetilmesi maalesef batılı ülkeler eli ile olmaktadır. Özellikle ABD, İngiltere ve İsrail dünya üzerinde terör örgütlerinin kurulup, geliştirilmesinden ve ardından yönetilmesine kadar birçok alanda beraber hareket etmektedirler. Bölge ülkesi olarak Türkiye'nin sesini çıkarmaması, bölgede olan diğer ülkelere örnek teşkil etmemesi, bölge ülkelerini bir araya getirerek kendilerine karşı durmaması için, Türkiye'de de birçok terör örgütleri kurdurmuşlardır. Hizbullah terör örgütü işte bu örgütlerden sadece bir tanesidir. Tezimizde Hizbullah terör örgütü lideri olan Hüseyin Velioğlu'nun kimler tarafından devşirildiğini, kendisine kimlerin nasıl örgüt kurdurduğunu, bu örgütün nasıl korunup kollandığını, gerektiğinde silah ve militan bakımından nasıl desteklendiğini, Türkiye'de kaos çıkarmak ve başka terör örgütlerinin önünü açmak için kimler tarafından kullanıldığını, liderinin zamansız ölümü üzerine dernek ve vakıflar aracılığı ile legal alana taşınmaya çalışılan örgüt tabanının, son olarak nasıl siyasi bir partiye dönüştürüldüğünü ve bunun ardındaki batılı ülkelerin ileriye yönelik planları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the dimensions of terrorism have expanded and gained an international charecter ewing to the fact that it is used as a tool by a anmber of states which aim an indirect degradation and imposition against the other states confilincting with their national policies in the international arena, and soma others which pursne their economic or political interests. This situation covers not only the Near and The Middle East but olso the entire World. Who are playing a game in Afghanistan, and Pakistan are currently playing a game again in Saudi Arabia, Yemen, Kuwait and Jordan. Israel, which is ambitions to safeguard and expand its territory rather than energy, is somehow united with the United States, Britain, Germany, France and Russia, who are in a race to get a share of the energy en the Near and Middle East, rich in energy resources. These states set up terrorist organizations in time in order to silence the regional states, incite anarchy in the targeted regions by the help of these terrorist organizations, intervene in the regional states in the name of peace and democracy, and thus exploit the economic resources of these areas. The whole World belive that terrorist orgonizations with the leftist tandans originate from Russia and the radical terrorist organizations orginate from Iran. Of course, Russia and Iran's relations with terrorist organizations cannot be ignored, but unfortunately the establishment and management of terrorist organizations on Earth is carried out by Western countries. In particular, theUnited States, Britain and Israel act together in many areas such as the establishment, development and management of the terrorist organizations across the globe. Also, in Turkey many terrorist organizations were founded to restrain Turkey as a country in the region from uttering a Word, from being a model state to the other countries in the region, and its stand against them uniting the regional countries. The Hezbollah terrorist organization is just one of these terrorist organizations. In this research, we tried to find out by whom Hüseyin Velioğlu, the leader of the Hezbollah terrorist organization, was picked, how he founded the organization, who urged him for this organization, how this organization was protected and supported and how it was supported with weapons and elements when necessary, by whom is was used to provoke chaos in Turkey and to pave the way fort he other terrorist organizations, how the organization's base which was attempted to move to a legal area through the associations and foundations on the untimely death of its leader was finally turned to political party, and the future plans of the western countries.