Tarık Dursun K.'nın hikâyelerinde toplumsal cinsiyet rolleri
Social gender roles from Tarik Dursun K.'s stories
  1. Tez No: 536249
  2. Yazar: HARİKA İLBEYİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Tarık Dursun K., ele aldığı eserlerle edebiyat dünyasına büyük katkı sağlamış çok yönlü bir yazardır. Pek çok alanda eser veren yazarın on beş hikâye kitabı vardır. Biz bu çalışmamızda Tarık Dursun K.'nın hikâyelerini toplumsal cinsiyet rolleri çerçevesinde inceledik. Kadın ve erkek olarak nitelendirdiğimiz biyolojik cinsiyetten farklı bir kavram olan, bir toplumun tarihsel sürecinde değişiklik arz ettiği gibi toplumdan topluma da değişiklik gösteren“toplumsal cinsiyet”in izini sürdüğümüz Tarık Dursun K.'nın hikâyeleri, geleneksel toplum yapısının aileye ve bireylere yüklediği bazı roller ve davranış kalıplarını incelemeye müsait eserlerdir. İşte Tarık Dursun K.'nın hikâyelerini toplumsal cinsiyet rolleri çerçevesinde ele aldığımız bu çalışmamızda, geleneksel toplum yapısı ve modern toplum yapısının cinsiyetçi yaklaşımları, cinsiyetçi söylemlerin sosyal hayata ve söylemlere yansıyışı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Tarık Dursun K. is a multi-directional writer who has contributed to literature world. He gave lots of works in different fields and he has fifteen story boks. We have examined the stories at Tarık Dursun K. in the context of gender roles. Tarık Dursun K.'s stories, which are a different concept from biological body that we have characterized as men and women, we have traced the“gender of society”that changes in the historical process of a society. These are works that are able to examine some of the roles and behavior patterns that traditional society structure imposes on families and individuals. In this study which we have discussed in the context of gender roles Tarık Dursun K.'s stories, it has been described that the traditional and modern society structure reflects the genderist approaches and sexist discourses reflect to the social life and discourses.