Tarık Dursun K'nın hikayelerinde taşra algısı ve taşraya ait unsurların incelenmesi
Investigation of countryside and rural elements in Tarık Dursun K's stories
  1. Tez No: 685030
  2. Yazar: ÇİĞDEM YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TEVFİK SÜTÇÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışma, Tarık Dursun K. (26 Mayıs 1931 - 11 Ağustos 2015)'nın pek çok yönünün yanında öykücülüğünü esas alır. Tarık Dursun; şair, romancı, sinemacı, yayıncı ve öykücüdür. Sanat hayatına şair olarak atılmış fakat şiirde kendini iyi ifade edemediğini düşünerek öykü ve roman üzerine çalışmaya başlamıştır. Hayatı boyunca üretmeyi sürdüren yazar, aynı zamanda sinemacı yönünü de geliştirmiştir. Bu açıdan, sinema ve edebiyatı eş zamanlı işlemesi onun sanatçı kimliğinin oluşmasında önemli rol oynamıştır. Hayal gücünün zenginliğine bir de görsel teknikleri katarak edebi anlayışını oluşturan Tarık Dursun, Türk edebiyat dünyasına önemli yapıtlar kazandırmıştır. Tarık Dursun'un zengin edebiyat hayatı içinde hikayeciliği diğer türlere göre öne çıkmıştır. Çünkü yazar, az sözle çok şey anlatmayı esas edinerek kendini en çok hikâye türüne yakın görmüştür. Her türden eserinde çeşitli anlatım tarzları deneyen ve birçok konuyu ele alan Tarık Dursun, öykülerinde özellikle kendi hayatının etkilerini işlemiştir. Hikayeciliğinde gerçekçiliği esas almış, taşrada başlayıp devam eden hayatını öykülerinin merkezine yerleştirmiştir. Taşraya ait mekân, kişi ve olay ögelerini öykülerinde ustaca kullanan yazarın öyküleri, bu yönüyle taşra malzemesiyle gelişmiştir. Toplumun taşra kesiminden insanların hayatlarına dair en küçük ayrıntılar bile Tarık Dursun'un öykülerine konu olabilmiştir. Bu yönüyle taşrayı iyi tanıyıp öykülerine katan Tarık Dursun, eserlerini Türk edebiyatında taşrayı konu alan yapıtların önemli bir parçası haline getirmiştir. Bu çalışmada, Tarık Dursun'un öykülerine ve öykücülüğüne genel bir bakış ile birlikte taşra unsurları da tespit edilip yazarın öykülerindeki etkisi belirlenmiştir. Türk edebiyatında taşra konulu eserlere yön veren Tarık Dursun, taşrayı özellikle öykülerinde belirleyici bir rol olarak kullanmıştır. Bu sebeple yazarın öykülerindeki taşra unsurlarının edebi anlayışa etkisi ve Tarık Dursun'un hayatındaki taşraların öykü ögelerine etkisi önemli olup söz konusu çalışmada bu önem vurgulanmıştır. Tezimizin konusu olan Tarık Dursun'un öyküleri ve bu öykülerdeki taşra unsurlarını edebiyat dünyasına kazandırmak, Tarık Dursun ve taşra hakkında yapılacak çalışmalara kaynak olmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is based on the storytelling of Tarık Dursun K. (May 26th 1931 – August 11th 2015) as well as his many aspects. Tarık Dursun is a poet, novelist, film maker, Publisher and storyteller. He started his artistic life as a poet, but thinking that he could not Express himself well in poetry, he started working on short stories and novels. Continuing to produce throughout his life, the writer also developed his film maker aspects. In this respect, his simultaneous processing of literature and cinema has an important role on the formation of his artistic identity. Tarık Dursun, who created his literary understanding by adding visual techniques to the riches of his imagination, has brought important Works to the Turkish literature. Tarık Dursun's storytelling has come into prominence compared to other genres in his rich literary life. Because the author, based on telling a lot with a few words, has seen himself close to the type of story the most. Tarık Dursun, who tried various narrative styles and dealt with many subjects in his all kind of Works, especially dealt with the effects of his own life in hin stories. He took realism as a basis in his storytelling and at the center of his stories he placed his life, which started in the countryside and continued there. The stories of the author, who skillfully use the elements of the place, person, and event belonging to the countryside in his stories, have developed with the rural material in this aspect. Even the smallest details about the lives of people from rural parts of society could be the subject of Tarık Dursun's stories. With this aspect, Tarık Dursun, who knows the countryside well and adds it into his stories, has made his works an important part of the Works about the countryside in Turkish literature. In this study, along with an overview of Tarık Dursun's stories and short storytellimg, rural elements and the effect of author on his stories were also determined. Tarık Dursun, who directs the Works on the countryside in Turkish literature, used the countryside as a decisive role especially in his stories. For this reason, the effect of the rural elements in the author's stories on the literary understanding and the effect of the rural elements in Tarık Dursun's life on the story elements are important, and this importance is emphasized in the aforementioned study. It is aimed to bring the stories of Tarık Dursun, which is the subject of our thesis, and rural elements in these stories to the literature; and it is aimed to e a source for the studies to e made about Tarık Dursun and the countryside.