Akut pankreatitli hastaların prospektif değerlendirilmesi
Prospective analysis of patients with acute pancreatitis
- Tez No: 536260
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ALİMOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Akut pankreatit pankreasın ani gelişen non enfeksiyöz enflamasyonudur. Hafif ve şiddetli olmak üzere iki ayrı klinik tabloya sebep olur. Bu çalışmanın amacı kliniğimize akut pankreatit nedeni ile interne edilen hastaların demografik özelliklerini, etyolojilerini ve tedavilerini değerlendirmektir. Materyal-Metod: Bu prospektif çalışmaya Temmuz 2009- Mart 2011 tarihleri arasında akut pankreatit tanısı ile interne edilen 162 hasta dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri etyolojileri ve uygulanan tedaviler bir form oluşturularak kayıt edildi. Bulgular: AP tanısı konulan 162 hastanın 101‟i (% 62.3) kadın, 61‟i (% 37.7) erkekti. Hastaların 138‟i (%85.1) hafif, 24‟ü (% 14.9) şiddetli pankreatitti. Hafif pankreatitli hastaların 105‟inde (%76) etyolojide bilier nedenler mevcuttu. Yetmiş yaşından küçük hafif bilier pankreatitli 79 hastanın 44‟üne (%55.6) aynı yatışta laparoskopik kolesistektomi yapıldı. Yetmiş yaşından büyük hafif bilier pankraeatitli 26 hastanın 12‟sine (%46.1) aynı yatışta ERCP sfinkterotomi yapıldı. Şiddetli akut pankreatit nedeni ile takip edilen 24 hastanın 10‟u (% 41.7) erkek, 14‟ü (% 58.3) kadındı. Hastaların etyolojilerinde en sık bilier nedenler rol oynadı (% 58.3). Şiddetli pankreatitli bütün hastalar konservatif olarak takip edildi, hiçbir hastaya laparotomi yapılmadı. Sonuç: Akut pankreatit etyolojisinde en sık bilier nedenler ve alkol yer almaktadır. Tedavi hastalığın şiddeti ve etyolojik faktörlere göre değişiklik gösterebilmektedir. Hafif bilier pankreatitli hastalara aynı yatışta uygulanan kolesistektomi veya ERCP rekürrensi önlemede güvenli ve etkili yöntemlerdir.
Özet (Çeviri)
Background: Acute pancreatitis is the sudden and noninfectious inflamation of the pancreas. It causes two distinct clinical situations as mild and severe. The aim of this study was to evaluate the etiology, severety and the treatment of patients with acute pancreatitis. Material and Methods: Between July 2009 and March 2011, hospitalized 162 patients with acute pancreatitis were enrolled in this prospective study. A form was made up and etiology, demografic caracteristics and treatment of patients were noted. Results: 101(62.3%) of 162 patients with acute pancreatitis were female and 61(37.7%) were male. 138 (85.1%) of patients were mild and 24 (14.9%) were severe. The etiology in 105(76%) of patients with mild acute pancreatitis were biliary causes. Laparoscopic cholecystectomy was performed in 44 of 79 patients with mild biliary pancreatitis younger than 70. ERCP sfincterotomy was performed in 12 (46.1%) of 26 patients with mild biliary pancreatitis older than 70. 10 (41.7%) of 24 with severe acute pancreatitis were male and 14 (58.3%) were female. All of patients with severe acute pancreatitis managed with conservatively, laparotomy was not performed in any patients. Conclusion: Most common etiologic factors in acute pancreatitis are biliary causes and alcohol. Treatment of acute pancreatitis differs in accordance with the etiologic factors. ERCP and cholecystectomy performed in the same hospitalization were the safe and effective methods to prevent recurrens in patients with mild acute pancreatitis.